دانشگاهی

کنکور از ۱۴۰۳ هوشمند و ماهی یک بار برگزار می شود

رئیس سازمان سنجش :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری که امروز شنبه ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ در سازمان سنجش برگزار شد، گفت: طی ۳ سال آینده آزمون‌های تمام هوشمند طراحی می‌شوند. به کمک آزمون‌های هوشمند از سال ۱۴۰۳ کنکور هوشمند و ماهی یک بار برگزار می‌شود. از دو بار در سال به هر ماه یک بار تغییر می‌کند و هر داوطلب می‌تواند در دو مورد از این آزمون‌ها شرکت کند. سنجش متعدد خواهد بود اما پذیرش یک مرتبه صورت می‌گیرد.

وی افزود: تغییر طراحی سوال به صورت محتوایی است و شکل ظاهری پاسخنامه‌های کنکور تغییر می‌کند. یعنی یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه پاسخ نامه‌های جداگانه در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان سنجش آموزش با بیان اینکه از همین الان مواردی از تقلب و دروغ درباره کنکور شناسایی شده اند، گفت: گروه امنیت آزمون از هم اکنون کار خود را شروع کرده اند و دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها تا سه برابر ارتقای امنیت پیدا می‌کنند.

وی افزود: در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه‌ها از منطقه بندی حذف می‌شود. آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی هم گسترش پیدا می‌کند و زمان بیشتری پیدا می‌کند.

رئیس سازمان سنجش گفت: تغییراتی که در آزمون‌های کشوری اعمال می‌کنیم جهت حفظ امنیت و حفظ آرامش داوطلبان و خانواده‌های آنها و حذف استرس کنکور است.

وی افزود: تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ بر مبنای دو قانون مصوب سال ۹۲ مجلس و اصلاحیه سال ۹۵ مجلس و همچنین قانون اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می‌شود.

سوالات کنکور به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد

پورعباس درباره مهمترین تغییرات کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ گفت: سوالات به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد. تعداد سئوالات، تعداد دفترچه‌ها و تعداد پاسخنامه‌ها نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود. هر دفترچه یک پاسخنامه دارد و هر درس یک ستون پاسخ دهی دارد.

وی افزود: زمان دفترچه‌ها هم متفاوت خواهد شد که یا ۷۰ دقیقه‌ای و یا ۸۰ دقیقه‌ای خواهد بود. دفترچه اول و پاسخنامه اول که داده می‌شود پس از پاسخگویی داوطلب جمع آوری می‌شود و بعد دفترچه دوم و پاسخنامه دوم داده می‌شود.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: شبکه‌های فرصت طلب و متقلبی که فقط ادعا می‌کنند را رسانه‌ها به ما معرفی کرده اند و آنها را به مراجع اطلاعاتی و قانونی معرفی کرده ایم و امیدواریم در این دوره هم این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به تغییرات سوالات آزمون سراسری گفت: تغییر از سوالات کلیشه‌ای به سوالات محتوایی موجب شده است که نوع قبولی‌ها از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک برود و رتبه بندی استان‌ها هم تغییر کند.

مهمترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ تغییر شکل پاسخنامه است

پورعباس گفت: مهمترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ را تغییر شکل پاسخنامه است که پاسخنامه ۳۲۰ گزینه‌ای که تا سال ۱۴۰۰ بود با تغییراتی به شکل پاسخنامه سال ۱۳۸۸ تغییر می‌کند. پاسخنامه‌های فعلی استرس زیادی ایجاد می‌کند. با اینکه کار سازمان سنجش بیشتر می‌شود اما پاسخنامه‌های جدید با بلوک بندی مشخص هم امنیت آزمون را افزایش می‌دهد هم داوطلبان راحت تر پاسخ می‌دهند.

وی افزود: قول می‌دهم با تغییراتی که ایجاد می‌شود امنیت دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها تا سه برابر ارتقاء پیدا می‌کند. یک دفترچه عمومی و ۲ دفترچه تخصصی و یک پاسخنامه عمومی و یک پاسخنامه تخصصی خواهیم داشت.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: تحولات اساسی در کنکورهای سراسری از ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ که آزمون‌ها تمام الکترونیک و هوشمند می‌شود رخ می‌دهد.

تمام ادعاهای پوچ و دروغ درباره کنکور رصد می‌شوند

وی درباره بحث‌های امنیت آزمون گفت: ما در سازمان سنجش گروه امنیت آزمون داریم که به موضوع ادعاهایی مبنی بر لو رفتن سوالات و تقلب و خرید و فروش سوالات کنکور تسلط دارد و همه این ادعاهای پوچ و دروغ را رصد می‌کند. فردی شناسایی شده که ۷۰ میلیون هم پول داده است اما حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشده است.

پورعباس افزود: برخی با سیستم‌های آفلاین و برخی گوشی‌ها ممکن است تصاویری هم گرفته باشند اما همه این شبکه‌ها شناسایی شده اند و قبل از آزمون دستگیر می‌شوند.

وی گفت: کیفیت چاپخانه سنجش را ارتقا می‌بخشیم. برای هر درس یک ستون پاسخنامه خواهیم داشت و سرعت عمل ایجاد می‌کنیم و سعی می‌کنیم بدون خطا پیش برویم.

رئیس سازمان سنجش افزود: نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۱ را سعی می‌کنیم پیش از مهرماه اعلام کنیم.

وی گفت: موضوع برگزاری حداقل دو بار در سال آزمون سراسری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است اما با فرآیندی که ما طراحی می‌کنیم آزمون‌های الکترونیک تنها به دو بار اکتفا نمی‌شود و هر ماه یک آزمون برگزار می‌شود و فرد حداکثر ۲ مرتبه شرکت می‌کند.

پورعباس افزود: بعد از اینکه آزمون‌ها الکترونیک شد دیگر زمان خاصی برای شرکت در آزمون‌ها نخواهیم داشت. اولین آزمون الکترونیک ETS در کشور در سازمان سنجش برگزار شده و این تجربه در کشور وجود دارد. آزمون سازی سازمان سنجش توان دارد در هر دقیقه ۱۰ میلیون سوال ارائه کند.

کمک هوش مصنوعی برای تصحیح آزمون‌های آموزش و پرورش

وی گفت: با تعامل فیمابین سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش قرار است آزمون‌های آموزش و پرورش هم هوشمند شود و با هوشمند مصنوعی سوالات تشریحی نیز تصحیح شود.

رئیس سازمان سنجش گفت: هر چه تعداد آزمون بیشتری برگزار شود آرامش خاطر داوطلب هم بیشتر می‌شود. چند سنجش اما یک پذیرش در سال خواهیم داشت.

موضوع سهمیه‌های کنکور در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است

وی درباره سهمیه‌های کنکور سراسری گفت: موضوع سهمیه‌های کنکور در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است. با توافق مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار شد شورای عالی به موضوع سهمیه‌ها ورود کند. این موضوع در مرحله تدوین است تا تعدد سهمیه‌ها متعادل شود

پورعباس تاکید کرد: تغییرات سهمیه‌های کنکور سراسری به کنکور ۱۴۰۱ نمی‌رسد. همان سهمیه‌های پیشین اعمال می‌شود.

وی با اشاره به تغییرات سوابق تحصیلی گفت: به نظر من به عنوان آزمون ساز، دیگر کنکور به معنای واقعی نداریم. ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و ترکیبی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را نشان می‌دهد. اینکه یک سال فرد درس می‌خواند و در چهار ساعت نتیجه اش مشخص می‌شود استرس زیادی به داوطلب وارد می‌کند.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به ایده‌های متفاوت برای آزمون‌های هوشمند گفت: از سوالات چهار گزینه‌ای، سوالات هم گزینه‌ای، سوالات پاسخ کوتاه، سوالات پاسخ بسته و حتی سوالات تشریحی گزینه‌هایی هستند که برای آزمون‌های هوشمند در نظر گرفته شده است که استرس را هم از بین می‌برد.

وی افزود: کنکور اکنون یک مسابقه شدیدی است که بر روح و روان بچه‌های دانش آموز تاثیر می‌گذارد.

گذاشتن سنجش برعهده دانشگاه‌ها عملیاتی نیست

پورعباس یادآور شد: اینکه سنجش برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شود عملیاتی نیست. در دهه‌های گذشته که تعداد دانشگاه‌ها کم بود فرد برای پذیرش باید به چند شهر سفر می‌کرد اما اکنون عملاً این امکان برای دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی درباره کنکور ۱۴۰۲ گفت: موضوع منطقه بندی و سهمیه‌های یک و دو و سه و آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مجدداً بررسی خواهد شد اما در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه‌ها و آزمون عمومی نخواهیم داشت. آزمون تخصصی گسترش پیدا می‌کند و با زمان بیشتری طراحی می‌شود.

رئیس سازمان سنجش درباره طراحی سوالات کنکور و تغییر طراحان گفت: سامانه‌ای طراحی کردیم که هر استاد دانشگاه یا هر معلمی در هر نقطه‌ای از کشور می‌تواند طراح سوال کنکور باشد و آن را داشبوردی که فرد دارد قرار دهد. برای استفاده از این سوالات هیات ممیزه سوال داریم که به صورت هوشمند سوالاتی که کدینگ شده اند و به خط کتاب رفرنس داده اند استفاده می‌کنند.

وی افزود: مخزن سوالات همیشه پر بار است و دوره چرخه سوالات به صورت هوشمند اجرا می‌شود. ممکن است یک سوال تکرار شود اما پاسخ‌های آن متفاوت باشد. این تغییرات تا سال ۱۴۰۳ اجرایی می‌شود.

پورعباس تاکید کرد: اکنون سنجش از پذیرش جدا است اما در اجرای آن تفاوت‌هایی وجود دارد. عملاً در دوره دکتری این اتفاق رخ داده است. روشی که فرد به دانشگاه‌ها درخواست بدهد و از سوی چند دانشگاه برای وی پذیرش صادر شود و فرد یکی را انتخاب کند در دنیا هم در حال منسوخ شدن است.

وی افزود: دانشگاه‌ها با تعامل با سازمان سنجش و ضوابط و مقررات باید شرایطی ایجاد کنند که انتخاب رشته با شکل هوشمند صورت گیرد که این برنامه هم تا سال ۱۴۰۳ اجرا می‌شود.

رئیس سازمان سنجش درباره چگونگی شرکت در کنکور برای افرادی که فاقد سوابق تحصیلی هستند، گفت: جای هیچ گونه نگرانی نیست و تمامی افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند. در حال حاضر برای گروه‌های هنر و زبان سوابق تحصیلی موجود نیست. همچنین دانش آموزان فنی حرفه‌ای و یا کار دانش و یا دیپلمه‌های قدیم هم سوابق تحصیلی ندارند اما می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

وی درباره آزمون مجدد برای افرادی که آزمون‌ها شبهه دار تلقی شده بود گفت: این موضوع یک چاهی بود که برای ما کنده شده بود. در ابتدا یک هجمه و تجمعی در مقابل وزارت علوم در اعتراض به این وضعیت ایجاد شده بود.

در مسئله داوطلبان شبهه دار آزمون‌های سراسری بی تدبیری شد

پورعباس افزود: ابتدا عنوان شد ۸۰۰ نفر و بعد ۱۲۰۰ نفر و تا الان که ۲۷۰۰ نفر نیز گفته شده است که آزمون‌های آنها شبهه دار بوده است. البته این تعداد مربوط به سال‌های ۹۷ تا ۹۹ و همچنین ۶۰۰ نفر برای آزمون سال ۱۴۰۰ بوده اند. یک مقدار در این زمینه بی تدبیری سازمان سنجش و یک مقدار هم بی تدبیری سازمان‌های نظارتی رخ داده است.

وی گفت: پیش از این بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌ها این کار را می‌کردیم که هر میزان تخلفی که تا مهرماه اعلام می‌شد به سازمان سنجش رسیدگی می‌کردیم و بعد از مهرماه اگر عنوان می‌شد به آن دخالت نمی‌کردیم مگر در شرایط خاصی که تخلف کاملاً محرز باشد.

رئیس سازمان سنجش افزود: برای شبهه در آزمون سه شاهد در نظر گرفته می‌شود که یکی از آنها اعلام تخلف بر اساس گزارش‌های مردمی است. بخش عمده‌ای از این گزارش‌های مردمی به نظر من دخترخاله پسرخاله ای است.

وی گفت: از نظر من آزمون ساز وقتی تعداد متقلبین یک آزمونی از حدی فراتر برود آزمون خدشه دار می‌شود. تقلب جزء آزمون است و ما باید به سمتی برویم که بستر تقلب را از بین ببریم. یکی از راهکارها این است که آزمون چهار ساعت نباشد. وقتی هر پاسخنامه را باید یک ساعته تحویل دهد دیگر فرصتی برای تقلب نمی‌ماند.

پورعباس خاطرنشان کرد: برای موضوع آزمون شبهه دار اول به کمیسیون اصل ۹۰ رفتیم بعد ایده‌ای ارائه شد و همان ایده در کمیسیون آموزش مجلس هم مطرح شد و با اتفاق نظر همه از آن حمایت کردند.

وی گفت: ایده این است که پرونده آنهایی که در هیات بدوی هستند بررسی مجدد صورت گیرد. پرونده آنهایی که به هیات تجدیدنظر رفته نیز بررسی شود که آیا تبرئه می‌شوند یا خیر. تاکنون یک هزار نفر در هیات بدوی تبرئه شده اند.

رئیس سازمان سنجش افزود: همچنین تنها گزارش‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد که متقن باشد، صورت جلسه ابزار و آلات داشته باشد و صورت جلسه وزارت اطلاعات هم ضمیمه شده و ارتباطات پولی و رد و بدل پول نیز تایید شده باشد. این تعداد کمتر از ۲۰۰ نفر هستند.

وی گفت: اگر فردی تبرئه شده باشد مشکلی ندارد و می‌تواند تحصیل خود را ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا