دانشگاهی

کاهش متقاضیان صندلی‌های ارشد و دکتری دانشگاه‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، رییس سازمان سنجش آموزش کشور از کاهش تقاضا برای قرار گرفتن روی صندلی‌های ارشد و دکتری خبر داد و گفت: وقتی تعداد داوطلبان آزمون سراسری ما کاهش می‌یابد، به تبع آن در مقاطع بالاتر نیز روند کاهشی داوطلب را شاهد خواهیم بود.

ضمن بیان این مطلب به کاهش تعداد داوطلبان آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری در کشور اشاره کرد و گفت: در سالهای اخیر تعداد داوطلبان دو آزمون کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشگاه‌ها هر سال روند کاهشی دارد و این موضوع طبیعی است چرا که وقتی داوطلبان آزمون سراسری ما کاهش یابد در مقاطع بالاتر نیز روند کاهشی را خواهیم داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در یکی از دوره‌های آزمون سراسری(کنکور) با کاهش داوطلب مواجه شدیم که این نقطه کاهشی در حال حاضر به دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری رسیده است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: ما امسال در دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری هم کاهش داوطلب داشتیم و هم اینکه به تبع کاهش جمعیت،به احتمال خیلی زیاد کاهش قبولی نیز خواهیم داشت.

پورعباس یاد آور شد: در سال جاری حدود ۴۷۰ هزار داوطلب در دوره کارشناسی ارشد داریم که این آمار در سال گذشته تعداد ۵۲۰ هزار نفر بود. همچنین دکتری در سال گذشته ۱۹۰ هزار داوطلب داشت که این آمار در سال جاری به حدود ۱۷۰ هزار رسیده است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: کسانی که واجد شرایط نباشند جذب دانشگاه‌ها نخواهند شد و به این جهت ما به طور طبیعی با صندلی خالی در دانشگاه ها مواجه هستیم؛ البته ما اصرار نداریم همه صندلی‌های دانشگاه‌ها پُر شوند بلکه هدف ما این است که افرادی با صلاحیت علمی لازم به دوره تحصیلات تکمیلی وارد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا