دانشگاهی

فرصت بیشتر دانشجویان دکتری برای اشتغال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، علی باقر طاهری نیا، معاون وزیر علوم با اشاره به تناسب تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی با وضعیت اشتغال در جامعه، اظهار کرد: نسبت دانشجو به بازار کار تابعی از مهارت است تا دانش. رده‌های مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری بیشتر با افزایش دانش همراه است نه افزایش مهارت؛ بنابراین دانشجویان کارشناسی از طریق تحصیل به دنبال اشتغال هستند.

شانس اشتغال با ادامه تحصیل در مقطع دکتری

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی ادامه داد: اینکه بپرسیم آیا شانس اشتغال با ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری افزایش می‌یابد، سوال درستی نیست؛ چرا که افزایش توان پژوهشگری در دوره تحصیلات تکمیلی ملاک است و مهارت ناظر به اشتغال محور نیست.

طاهری نیا با بیان اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی بیشتر در حوزه پژوهش محوری و تولید علم و دستیار پژوهشی، مشغول می‌شوند؛ بیان کرد: به دلیل اینکه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری فرصت بیشتری برای شغل یابی دارند دارای درصد اشتغال بالاتری هستند، چرا که فرصت بیشتری برای دستیابی به شغل دارند.

طاهری نیا گفت: اشتغال فارغ التحصیلان، کیفیت آموزش و نظام تامین مالی از جمله اقدامات موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی در سال ۱۴۰۳ است که باید برای تحقق این امر مهم، تمام تلاش خود را بکار بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا