آزمون‌هادانشگاهیورودی دکتری

فراخوان پذیرش دکتری بدون کنکور ۱۴۰۲ دانشگاه گیلان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دانشگاه گیلان براساس «آیین نامه دکتری بدون آزمون» و «دستورالعمل اجرایی مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه»، برای نیم­سال اول سال تحصیلی 1403-1402 از بین دانشجویان و دانش­ آموختگان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد واجد شرایط این دانشگاه و سایر دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی کشور دانشجو می­ پذیرد.

نحوه ثبت نام دکتری بدون کنکور ۱۴۰۲ دانشگاه گیلان

کلیه متقاضیان واجد شرایط این فراخوان تا ۱۴۰۲/۰۲/۱۵ می‌توانند با مراجعه به سامانه استعداد درخشان دانشگاه گیلان به نشانی (https://edu.guilan.ac.ir/reg/info.php)، نسبت به ثبت­ نام و بارگذاری مدارک اقدام نمایند.

داوطلبانی که طبق آیین نامه استعدادهای درخشان واجد شرایط پذیرش در دوره دکتری بدون آزمون (استعداد درخشان) باشند، می توانند از طریق این سامانه ثبت نام نموده  و نسبت به تکمیل پرونده و ثبت نام اقدام نمایند.

مراحل ثبت نام  به صورت زیر انجام می شود: 

1- ابتدا تمامی شرایط، مقررات و آیین نامه پذیرش استعدادهای درخشان را مطالعه کرده و در صورتی که شرایط لازم را احراز می نمایید، نسبت به ثبت نام اولیه در سامانه اقدام کنید.

2- با ثبت نام اولیه در سامانه یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد که می توانید در مراجعات بعدی برای تکمیل پرونده در سامانه از آن استفاده نمایید. این کد رهگیری را یاداشت کرده و نزد خود نگه دارید.

3- از قسمت((ورود داوطلبان به سامانه)) از منوی سمت راست این صفحه می توانید وارد صفحه ورود داوطلبان به سامانه شده و با کد ملی و  کد پیگیری ثبت نام به این سامانه ورود پیدا کنید.

4- با ورود به بخش داوطلبان سامانه نسبت به تکمیل پرونده الکترونیکی و ارسال مدارک مورد نیاز اقدام شود.

5- پس از تکمیل پرونده و ارسال مدارک مورد نیاز، پرونده الکترونیکی را جهت بررسی و ارزیابی گروه های آموزشی تأیید نهایی نمایید.

  • ارائه درخواست و دارا بودن شرایط لازم به هیچ عنوان به معنی پذیرش نمی­ باشد.
  • در صورت وجود هر گونه مغایرت در شرایط متقاضیان با ضوابط موجود در فراخوان، درخواست ایشان مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
  • پذیرش اولیه به منزله پذیرش قطعی نیست و هیچ گونه حقی برای داوطلبان ایجاد نمی کند.
  • پذیرش نهایی منوط به تأیید سازمان سنجش آموزش کشور است.
  • پذیرش بدون آزمون دکتری از طریق سهمیه استعداد درخشان امتیازی است که در چارچوب مقررات به متقاضیان واجد شرایط اعطا می گردد و نه حقی که مورد مطالبه باشد، از این رو، امکان اعتراض به معیارها و نحوه ارزیابی دانشگاه برای معرفی پذیرفته شدگان وجود ندارد.

شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه گیلان

داوطلبان پذیرش بدون کنکور در مقطع دکتری دانشگاه گیلان لازم است شرایط زیر را داشته باشند:

۱) از تاریخ دانش آموختگی متقاضی تا اول مهرماه سال ۱۴۰۲، بیش از دو سال نگذشته باشد. لذا دانش آموختگانی که پیش از تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شده اند، مجاز به شرکت در این فراخوان نیستند.

۲) دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد که به استثنای پایان نامه، کلیه واحدهای درسی خود اعم از سمینار و روش تحقیق را گذرانده باشند و حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوند، مجاز به شرکت در این فراخوان هستند.

۳) پذیرش متقاضیان صرفاً در همان رشته مقطع کارشناسی ارشد یا رشته‌های تحصیلی مرتبط با آن به تشخیص گروه آموزشی مربوطه امکان‌پذیر است.

۴) متقاضیان دارای مدارک حوزوی معادل کارشناسی، چنانچه در دوره کارشناسی ارشد خود، از طریق آزمون تحصیلات تکمیلی سازمان سنجش وارد شده اند، با احراز سایر شرایط می‌توانند متقاضی استفاده از تسهیلات این آیین نامه باشند در غیراین صورت مجاز به شرکت در این فراخوان نیستند.

۵) داشتن حداقل معدل کل ۱۶ در دوره کارشناسی (یا میانگین همتراز شده طبق دستور العمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه).

۶) داشتن حداقل معدل کل ۱۷ در دوره کارشناسی ارشد بدون احتساب نمره پایان نامه (یا میانگین همتراز شده طبق دستور العمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه).

۷) ظرفیت پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان، برابر با ۲۰ ٪ ظرفیت پذیرش روزانه از طریق آزمون ورودی دوره دکتری در هر کدام از کد رشته محل‌های اعلامی توسط سازمان سنجش آموزش کشور است (عدد غیر صحیح به صورت ریاضی گرد و به عدد صحیح تبدیل می‌شود).

۸) پذیرش متقاضیان حائز شرایط، در دوره‌های روزانه مقطع دکتری تخصصی و بدون اخذ شهریه صورت می‌گیرد.

۹) اتباع غیر ایرانی مقیم ایران ورودی کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ و بعد از آن در صورت داشتن شرایط می‌توانند از تسهیلات این آیین نامه بهره‌مند شوند.

۱۰) توافق نامه «حمایت از جذب استعدادهای برتر در رشته‌های اولویت دار کشور» (ابلاغیه شماره ۱۱/۱۴۴۳۶۴ مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۰۶) و «شیوه نامه طرح شهید احدی برای پذیرش بدون آزمون در دوره دکتری تخصصی» مصوب تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ شورای هدایت با بنیاد ملی نخبگان برای پذیرش بدون آزمون مورد تأیید است.

۱۱) لازم به تأکید است که پذیرش نهایی براساس نظر گروه‌های آموزشی مربوطه و پس از طی مراحل قانونی بوده و دانشگاه مسئولیتی در موارد مرتبط ندارد.

۱۲) پذیرفته شدگان بدون آزمون استعدادهای درخشان، در صورت انصراف از تحصیل پس از ثبت نام نهایی در دوره روزانه، مشمول مقررات آموزشی دانشجویان انصرافی می‌شوند.

۱۳) متقاضیان محترم بایستی پس از اخذ پذیرش نهایی، نسبت به اعلام انصراف رسمی از پذیرش در سایر دانشگاه‌ها اقدام نمایند.

شرایط حداقلی پذیرش

۱) کسب حداقل حداقل ۶۰ امتیاز از مجموع امتیازات سوابق پژوهشی (با حداکثر امتیاز ۴۰)، سوابق آموزشی (با حداکثر امتیاز ۳۰) و مصاحبه (با حداکثر امتیاز ۳۰)  طبق جداول پیوست برای پذیرش ضروری است.

۲) کسب حداقل ۵ امتیاز از ردیف ۱ جدول شماره ۱ (حداقل از یکی از موارد زیر):

۲.۱) مقاله مرتبط با پایان نامه در نشریه معتبر علمی پژوهشی با نمایه بین المللی شامل ISI ،ISC  و سایر نمایه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

تبصره ۱: به بیش از ۶ مقاله امتیاز تعلق نمی‌گیرد.

تبصره ۲: از مقالات دارای پذیرش چاپ، حداکثر دو مورد قابل امتیازدهی است.

۲-۲) ثبت اختراع با داوری و تأیید نهایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران.

۲-۳) رتبه اول تا سوم انفرادی یا اول گروهی در جشنواره‌های علمی معتبر ملی و بین المللی (خوارزمی، فارابی، رازی و ابن سینا) و مسابقات ورزشی بین المللی در قالب تیم ملی (منحصراً دانشجویان رشته تربیت بدنی).

ملاحظات مهم

۱) متقاضی نباید در زمان ارائه تقاضای پذیرش، دانشجوی دکتری سایر مؤسسات و دانشگاه‌ها باشد.

۲) با توجه به احتمال تغییر در رشته‌های مشمول پذیرش بدون آزمون دروه دکتری سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳، حذف رشته / گرایش مورد تقاضای داوطلب هیچ گونه حقی برای وی ایجاد نمی‌کند.

۳) تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته شده بر اساس آیین نامه شماره ۲/۳۰۷۸۶۲ مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۷، مجاز نیست.

۴) مدارک متقاضیانی که در مهلت مقرر اقدام به ثبت نام اینترنتی نکرده باشند، به هیچ وجه بررسی نمی‌شود.

۵) وجه پرداختی بابت بررسی پرونده بوده و در صورت نقص مدارک، عدم احراز شرایط اولیه، عدم پذیرش یا انصراف از پذیرش مسترد نخواهد شد. لطفا پیش از اقدام به ثبت نام شرایط مندرج در فراخوان را به دقت مطالعه فرمایید.

۶) تا موعد ثبت نام در مقطع دکتری تمامی مدارک نهایی تحصیلی کارشناسی ارشد باید ارائه گردد.

۷) پذیرش نهایی متقاضیان منوط به تأیید سازمان سنجش آموزش کشور و پذیرش قطعی منوط به تأیید دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش دانشجوی سازمان سنجش آموزش کشور است، دانشگاه از صدور گواهی اشتغال به تحصیل تا دریافت این تأییدیه معذور است.

۸) چنانچه در هر مرحله از ثبت نام، بررسی مدارک و اشتغال به تحصیل مشخص شود که داوطلب شرایط پذیرش از طریق این فراخوان را ندارد یا مغایرتی بین مدارک و مستندات ارائه شده با اصل مدارک وجود داشته باشد، بلافاصله از ثبت نام و ادامه تحصیل وی جلوگیری می‌شود و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

۹) ارزیابی پرونده‌ها بر اساس آخرین وضعیت آموزشی-پژوهشی ثبت شده توسط متقاضیان در زمان ارائه درخواست به دفتر استعدادهای درخشان صورت می‌پذیرد و لذا تغییرات پدید آمده در وضعیت آموزشی-پژوهشی متقاضیان (نظیر ارائه مقالات چاپ شده جدید و…) پس از ثبت نهایی درخواست به هیچ وجه اعمال نمی‌شود.

۱۰) ارائه اصل کلیه مستندات پژوهشی و آموزشی در زمان مصاحبه الزامی می‌باشد.

۱۱) درخواست برگزیدگان رتبه‌های یک تا پانزده مرحله نهایی المپیادهای علمی-دانشجویی برای ورود به همان رشته یا رشته‌های مرتبط به تشخیص کارگروه های تخصصی برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی با ارائه معرفی نامه از دبیرخانه المپیاد، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون، بررسی می‌شود.

مدارک ثبت نام دکتری استعداد درخشان دانشگاه گیلان ۱۴۰۲

مدارکی که لازم است متقاضیان پذیرش بدون ازمون دکتری ۱۴۰۲ دانشگاه گیلان در زمان ثبت نام ارسال کنند به شرح زیر است:

۱- تکمیل فرم شماره۱ (فرم Form1A_PhD) مخصوص دانشجویان دانشگاه گیلان و فرم Form1B_PhD مخصوص دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و بارگذاری آن در سامانه دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه.

تذکر: دانشجویان دانشگاه گیلان می‌توانند از طریق سامانه جامع آموزش و اداری دانشگاه گیلان (ERP)، بخش سایر درخواست ها/ گواهی احراز رتبه استعداد درخشان، گواهی رتبه خود را از طریق آموزش دانشکده مربوطه به صورت الکترونیکی اخذ نمایند.

۲- اسکن یک قطعه عکس ۴*۳ جدید و بارگذاری آن در سامانه

۳- ثبت مشخصات و سوابق  آموزشی و پژوهشی (CV) متقاضی در سامانه پذیرش بدون آزمون دوره دکتری (Ph.D) دانشگاه گیلان (سامانه دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه).

۴- تصویر کارت ملی و شناسنامه.

۵ – واریز مبلغ یک میلیون و هفتصد هزار ریال (یکصد و هفتاد هزار تومان) بابت حق ثبت نام از طریق سامانه پرداخت آنلاین دانشگاه گیلان (موضوع پرداخت: حوزه معاونت آموزشی، آیتم پرداخت: ثبت نام بدون آزمون مقطع دکتری به نام تمرکز وجوه درآمدهای دانشگاه گیلان) و دریافت کد رهگیری جهت بارگذاری در سامانه دبیرخانه استعدادهای درخشان دانشگاه.

۶-  تصویر گواهی (فارغ التحصیلان) وریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد.

تبصره: برای دانشجویان نیمسال آخر دوره کارشناسی ارشد گواهی اشتغال به تحصیل و نیز تایید اتمام دوره مزبور تا 1402/06/31 (فرم شماره ۱) از دانشگاه محل تحصیل.

۷ – تصویر مدرک مربوط به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد.

۸-  تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت برای داوطلبان مرد.

۹-  مدارک مربوط به دارا بودن شرایط لازم برای استفاده از آیین نامه شامل اصل و نامه پذیرش قطعی مقاله، گواهی رتبه اول تا سوم انفرادی و یا اول گروهی در جشنواره ها یا مسابقات معتبر علمی ورزشی دانشجویی، گواهی ثبت اختراع با داوری و تأیید نهایی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، گواهی کتاب تألیفی یا ترجمه شده، کپی مدرک زبان (درصورت وجود هریک از موارد فوق).

۱۰- توصیه نامه از استاد راهنما و یک استاد دیگر از دوره کارشناسی ارشد.

زمان ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه گیلان ۱۴۰۲

تاریخ‌های مهم برای ثبت نام داوطلبان دوره دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان این دانشگاه به شرح زیر است:

آخرین مهلت برای ثبت نام اولیه در سامانه  ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

آخرین مهلت برای تکمیل پرونده الکترونیکی و ارسال درخواست ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

تاریخ اعلام نتایج: متعاقباَ اعلام خواهد شد.

رشته های دکتری بدون کنکور دانشگاه گیلان

رشته های تحصیلی پذیرش بدون آزمون (استعداد درخشان) مقطع دکتری سال ۱۴۰۲ این دانشگاه به شرح زیر است:
ردیف کد رشته رشته گرایش دوره دانشکده گروه آموزشی تاریخ مصاحبه
1 0 مهندسی برق الکترونیک روزانه فنی مهندسی برق
2 0 مهندسی کامپیوتر روزانه فنی مهندسی کامپیوتر
3 0 زبان و ادبیات فارسی ادبیات عرفانی روزانه ادبیات و علوم انسانی زبان و ادبیات فارسی
4 1027 زبان و ادبیات فارسی زبان وادبیات فارسی روزانه ادبیات و علوم انسانی زبان و ادبیات فارسی
5 1069 جغرافیا و برنامه ریزی روستایی روزانه ادبیات و علوم انسانی جغرافیا
6 1126 حقوق حقوق جزا و جرم شناسی روزانه ادبیات و علوم انسانی حقوق
7 1354 علوم ورزشی مدیریت ورزشی روزانه تربیت بدنی و علوم ورزشی مدیریت ورزشی
8 1395 علوم ورزشی فیزیولوژی ورزشی روزانه تربیت بدنی و علوم ورزشی فیزیولوژی ورزش
9 14106 شهرسازی شهرسازی روزانه معماری و هنر شهرسازی
10 1440 اسیب شناسی ورزشی وحرکات اصلاحی حرکات اصلاحی روزانه تربیت بدنی و علوم ورزشی آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
11 1530 جامعه شناسی جامعه شناسی روزانه ادبیات و علوم انسانی علوم اجتماعی
12 1541 مدیریت بازرگانی مدیریت سیاست‌گذاری بازرگانی روزانه ادبیات و علوم انسانی مدیریت
13 1542 مدیریت صنعتی تولید و عملیات روزانه ادبیات و علوم انسانی مدیریت
14 1836 روان شناسی روزانه ادبیات و علوم انسانی روان شناسی
15 1965 حقوق حقوق خصوصی روزانه ادبیات و علوم انسانی حقوق
16 2020 روابط بین الملل روابط بین الملل روزانه ادبیات و علوم انسانی روابط بین الملل
17 2228 ژنتیک مولکولی ژنتیک مولکولی روزانه علوم پایه زیست شناسی
18 2421 منابع خاک و ارزیابی اراضی مدیریت منابع خاک روزانه علوم کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات
19 2432 آگروتکنولوژی اکولوژی گیاهان زراعی روزانه علوم کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات
20 2434 شیمی شیمی فیزیک روزانه علوم پایه شیمی
21 2494 شیمی شیمی الی روزانه علوم پایه شیمی
22 2562 شیمی شیمی تجزیه روزانه علوم پایه شیمی
23 2624 شیمی شیمی معدنی روزانه علوم پایه شیمی
24 2739 بیوشیمی بیوشیمی روزانه علوم پایه زیست شناسی
25 2753 زیست شناسی جانوری سلولی و تکوینی روزانه علوم پایه زیست شناسی
26 2842 ریاضی محض جبر روزانه علوم ریاضی ریاضی محض
27 2885 ریاضی محض انالیز روزانه علوم ریاضی ریاضی محض
28 3031 ریاضی ریاضی کاربردی روزانه علوم ریاضی ریاضی کاربردی
29 3067 زیست شناسی دریا جانوران دریا روزانه علوم پایه زیست شناسی
30 3166 فیزیک ماده چگال روزانه علوم پایه فیزیک
31 3167 فیزیک ذرات بنیادی و نظریه میدان‌ها روزانه علوم پایه فیزیک
32 3181 فیزیک هسته ای روزانه علوم پایه فیزیک
33 3182 فیزیک اپتیک-لیزر روزانه علوم پایه فیزیک
34 3183 فیزیک گرانش و کیهان شناسی روزانه علوم پایه فیزیک
35 3484 مهندسی برق قدرت روزانه فنی مهندسی برق
36 3584 مهندسی عمران سازه روزانه فنی مهندسی عمران
37 3653 مهندسی عمران ژئوتکنیک روزانه فنی مهندسی عمران
38 3839 مهندسی مکانیک طراحی کاربردی شاخه تخصصی مکانیک جامدات روزانه مهندسی مکانیک مکانیک جامدات
39 3896 مهندسی مکانیک طراحی کاربردی شاخه تخصصی دینامیک،کنترل و ارتعاشات روزانه مهندسی مکانیک دینامیک، کنترل و ارتعاشات
40 3952 مهندسی مکانیک تبدیل انرژی روزانه مهندسی مکانیک تبدیل انرژی
41 4355 مهندسی شیمی مهندسی شیمی روزانه فنی مهندسی شیمی
42 4444 مهندسی نساجی شیمی نساجی وعلوم الیاف روزانه فنی مهندسی نساجی
43 4528 علوم و مهندسی باغبانی فیزیولوژی تولید و پس از برداشت گیاهان باغبانی روزانه علوم کشاورزی علوم باغبانی
44 4538 علوم و مهندسی باغبانی اصلاح و بیوتکنولوژی گیاهان باغبانی روزانه علوم کشاورزی علوم باغبانی
45 4678 مدیریت منابع خاک فیزیک و حفاظت خاک روزانه علوم کشاورزی علوم خاک
46 4708 علوم دامی تغذیه طیور روزانه علوم کشاورزی علوم دامی
47 4722 علوم دامی ژنتیک و اصلاح دام و طیور روزانه علوم کشاورزی علوم دامی
48 4867 آگروتکنولوژی فیزیولوژی گیاهان زراعی روزانه علوم کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات
49 4914 بیوتکنولوژی کشاورزی بیوتکنولوژی کشاورزی روزانه علوم کشاورزی بیوتکنولوژی کشاورزی
50 4962 حشره شناسی کشاورزی حشره شناسی کشاورزی روزانه علوم کشاورزی گیاه پزشکی
51 4990 بیماری شناسی گیاهی بیماری شناسی گیاهی روزانه علوم کشاورزی گیاه پزشکی
52 5010 علوم و مهندسی جنگل مدیریت جنگل روزانه منابع طبیعی علوم جنگل
53 5023 علوم و مهندسی جنگل عمران و بهره برداری جنگل روزانه منابع طبیعی علوم جنگل
54 5030 علوم و مهندسی جنگل علوم زیستی جنگل روزانه منابع طبیعی علوم جنگل
55 5041 علوم و مهندسی شیلات تکثیر و پرورش ابزیان روزانه منابع طبیعی شیلات
56 5045 علوم و مهندسی شیلات بوم شناسی ابزیان روزانه منابع طبیعی شیلات
57 5057 علوم و مهندسی شیلات فراوری محصولات شیلاتی روزانه منابع طبیعی شیلات
58 5465 آموزش زبان انگیسی آموزش زبان انگیسی روزانه ادبیات و علوم انسانی زبان و ادبیات انگلیسی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا