دانشگاهی

فراخوان پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه شهید باهنر کرمان ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دانشگاه شهید باهنر کرمان در نظر دارد بر اساس آیین نامه دکتری استعداد درخشان از طریق ارزیابی سوابق علمی، پژوهشی و انجام مصاحبه از متقاضیان واجد شرایط برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری نماید.

شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه شهید باهنر کرمان

شرایط پذیرش متقاضیان دکتری استعداد درخشان دانشگاه شهید باهنر کرمان به شرح زیر است:

الف- شرایط عمومی

۱- اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

۲- تعهد به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران

۳- نداشتن ممنوعیت تحصیل به تشخیص مراجع ذیصلاح

۴- دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های دولتی معتبر و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از یکی از دانشگاه‌های داخل کشور

تبصره: دفاع از پایان نامه و دانش آموختگی در دوره‌ی کارشناسی ارشد تا ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۳ (قبل از شروع دوره‌ی دکتری) الزامی است.

ب- شرایط اختصاصی

۱- دارا بودن میانگین کل ۱۶ یا بالاتر در مقطع کارشناسی و یا جزء ۱۰ درصد اول هم ورودی رشته خود در دانشگاه محل تحصیل

۲- دارا بودن میانگین کل ۱۷ یا بالاتر بدون احتساب نمره پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و یا جزء ۱۰ درصد اول هم ورودی رشته خود در دانشگاه محل تحصیل

۳- از تاریخ دانش آموختگی متقاضی تا اول مهر ماه سال پذیرش در دوره دکتری، بیش از دو سال نگذشته باشد.

۴- دارا بودن حداقل یکی از شرایط زیر:

الف. حداقل یک مقاله علمی-پژوهشی معتبر مرتبط یا مستخرج از پایان نامه (در صورت مستخرج بودن از پایان نامه، داده‌های حاصل از آن به تایید استاد راهنمای اصلی داوطلب برسد).

ب. حداقل یک ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

ج. ارائه گواهی برگزیدگی در حداقل یک جشنواره علمی معتبر مورد تایید مراجع ذی صلاح (فارابی، خوارزمی، رازی و ابن سینا).

۵- کسب حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه مطابق با جداول ارزشیابی انتهای این اطلاعیه

ج) به پذیرفته شدگان دارای رزومه علمی قوی، مطابق «دستورالعمل ارائه تسهیلات توانمندسازی به دانشجویان دوره دکتری تخصص (طرح صبا)»، تسهیلات ویژه حمایتی اعطا می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس https://talent.uk.ac.ir مراجعه شود.

رشته‌های دکتری بدون آزمون ۱۴۰۳ دانشگاه شهید باهنر کرمان

پذیرش دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه شهید باهنر کرمان در رشته‌هایی صورت می‌گیرد که در دفترچه کنکور دکتری سال ۱۴۰۳-۱۴۰۴ در دوره روزانه اعلام ظرفیت شده باشد.

نحوه و زمان ثبت نام دکتری بدون کنکور ۱۴۰۳ دانشگاه شهید باهنر کرمان

۱- قراردادن تمامی مدارک مورد نیاز و فرم ثبت نام در فایل فشرده zip که به نام متقاضی ذخیره شده باشد.

۲- ثبت نام اینترنتی (ارسال مدارک و پرداخت مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال هزینه ثبت نام)

۳- مهلت ثبت نام و ارسال مدارک حداکثر تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ خواهد بود.

۴- به مدارک ناقص و یا ارسال شده بعد از مهلت مقرر، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۵- افرادی که حد نصاب اولیه را کسب نمایند طی اطلاعیه‌های بعدی جهت مصاحبه معرفی خواهند شد.

۶- زمان برگزاری مصاحبه افرادی که حد نصاب اولیه را کسب نمایند در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

داوطلبان لازم است کلیه مدارک لازم را از طریق سایت گروه هدایت استعدادهای درخشان به آدرس زیر ارسال نمایند.

لینک ثبت نام

تبصره ۱: منظور از پذیرش مقاله، پذیرش بدون قید و شرط مقاله است. مقالات ارائه شده طبق آیین نامه ارتقاء اعضا هیات علمی مورد ارزیابی قرار گرفته و باید چاپ شده یا دارای گواهی پذیرش چاپ بوده، مرتبط یا مستخرج از پایان نامه باشد. منظور از مرتبط بودن، هم موضوع بودن مقاله با پایان نامه و منظور از مستخرج بودن، وجود داده‌های مقاله عیناً در پایان نامه است.

تبصره ۲: دانشجو پس از کسب پذیرش در مقطع دکتری تا قبل از امتحان جامع، فرصت خواهد داشت که مقاله خود را که دارای گواهی پذیرش است، به چاپ رسانده و اصل آن را ارائه نماید، در غیر این صورت قبولی وی لغو خواهد شد.

۷- هرگونه ثبت اختراع باید مورد تأیید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باشد.

۸- برگزیدگان جشنواره‌های علمی معتبر (خوارزمی، فارابی، رازی و یا ابن سینا) باید تأیید دبیرخانه جشنواره را کسب و ارائه نمایند.

۹- برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی باید تأیید دبیرخانه المپیاد را کسب و ارائه نمایند.

۱۰- در مورد مقاله، اختراع یا برگزیدگی موضوع ماده ۴ شرایط اختصاصی، داوطلب باید نفر اول باشد یا نام وی بلافاصله بعد از استاد راهنما یا مشاور و یا یکی از اعضای هیئت علمی ذکر شود.

۱۱- سهم متقاضی از امتیاز فعالیت‌های مشترک مطابق با آیین نامه ارتقا اعضای هیات علمی خواهد بود. سهم استاد راهنما و مشاور در نویسندگان مقاله مستخرج از پایان نامه متقاضی محسوب نمی‌شود.

 نکات مهم

۱- به داوطلبان توصیه میشود به منظور اطلاع از زمان و مکان برگزاری مصاحبه و یا هرگونه نکته لازم، اطلاعیه‌های مربوطه را از طریق سایت گروه استعدادهای درخشان https://talent.uk.ac.ir بطور منظم پیگیری نمایید.

۲- دانش آموختگان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی، پیام نور، جامع علمی- کاربردی و همچنین دانش آموختگان دوره‌های مجازی، نیمه حضوری، بین الملل، پردیس بین الملل و پردیس خودگردان، مجاز به ورود بدون آزمون به دوره دکتری نمی‌باشند.

۳- اتباع غیرایرانی «مقیم ایران» ورودی کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ و بعد از آن در صورت داشتن شرایط می‌توانند از تسهیلات آئین نامه بهرهمند شوند.

۴- متقاضی باید حد نصاب لازم را در یکی از آزمون‌های زبان (مطابق با جدول شماره ۴ انتهای اطلاعیه) تا قبل از آزمون جامع ارائه نماید (گواهی زبان فقط تا دوسال معتبر است)

۵- پذیرش در رشته‌های مرتبط به رشته کارشناسی ارشد براساس تشخیص گروه آموزشی و تایید شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه امکان‌پذیر است.

۶- داوطلبان رشته‌هایی که سنوات مجاز تحصیل آن‌ها، طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مقطع کارشناسی، ۹ نیمسال و کارشناسی ارشد ناپیوسته، ۵ نیمسال تصویب شده اند، امتیازات لازم را مطابق با جدول شماره ۲ اخذ خواهند نمود.

۷- در صورت انصراف فرد پذیرفته شده و عدم وجود متقاضی دیگری که شرایط لازم را کسب نکرده باشد، جایگزینی پذیرش نخواهد شد.

۸- تغییر رشته و گرایش بعد از قبولی و کسب پذیرش، امکان‌پذیر نخواهد بود.

۹- مدارک داوطلبان و هزینه پرداختی، به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد لذا به داوطلبان توصیه می‌شود با دقت لازم، مفاد آگهی را، مطالعه و فقط در صورت دارا بودن شرایط مربوط، نسبت به ثبت نام در فراخوان اقدام نمایند.

۱۰- ارائه یک نسخه از پایان نامه و نسخه کلیه مقالات، کتب، تألیفات و سایر فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی داوطلب در زمان مصاحبه الزامی است.

۱۱- دانشگاه در رد یا قبول تقاضای داوطلب از اختیارات لازم برخوردار بوده و ملزم به تکمیل ظرفیت دوره دکتری نخواهد بود.

۱۲- با توجه به این که ادامه تحصیل در مقطع دکتری به صورت تمام وقت است، داوطلبان شاغل در وزارت خانه ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید قبل از ثبت نام، موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل کسب نمایند.

۱۳- افرادی که در دوره کارشناسی ارشد خود از سهمیه بدون آزمون استفاده کرده اند، می‌توانند از این سهمیه در دوره دکتری نیز استفاده نمایند.

۱۴- با توجه به اینکه احتمال تغییر رشته گرایش‌های مشمول پذیرش بدون آزمون برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ وجود دارد، لذا حذف رشته گرایش مورد تقاضای داوطلب هیچگونه حقی برای وی ایجاد نمی‌نماید.

۱۵- دارا بودن حداقل شرایط عمومی و اختصاصی مذکور به هیچ عنوان به منزله پذیرش نهایی داوطلب نیست و پذیرش نهایی منوط به انجام مصاحبه و پذیرش در گروه مربوطه و در نهایت تأیید سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. بنابراین به داوطلبان توصیه می‌شود مراحل و پیش نیازهای آزمون عادی ورود به دوره‌ی دکتری تخصصی را نیز دنبال نمایند.

فرآیند اجرا

۱- پس از امتیازدهی به کلیه امتیازات آموزشی و پژوهشی داوطلب بر اساس جداول شماره ۱، ۲ و ۴ که توسط کمیته علمی رشته ذیربط صورت می‌گیرد، فقط از داوطلبانی که مجموع امتیازات آن‌ها ۳۰ و یا بیشتر باشد، برای مصاحبه علمی دعوت به عمل خواهد آمد.

تبصره ۱: اسامی واجدین شرایط برای شرکت در مصاحبه علمی در زمان مقتضی از طریق پایگاه اینترنتی دانشگاه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

۲- امتیاز مصاحبه علمی حداکثر ۳۰ امتیاز است.

۳- داوطلبانی که حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه را مطابق با جداول شماره ۱ و ۲ و ۳ کسب نمایند، به ترتیب امتیاز در اولویت بررسی مجدد، قرار خواهند گرفت.

۴- پس از بررسی مجدد، اسامی پذیرفته شدگان غیرقطعی و مشروط در موعد مقرر علام خواهد شد.

۵- پذیرش نهایی و قطعی داوطلبان منحصراً پس از تأیید سازمان سنجش آموزش کشور و هیأت مرکزی گزینش دانشجو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت خواهد گرفت.

مدارک ثبت نام دکتری استعداد درخشان دانشگاه شهید باهنر کرمان ۱۴۰۳

مدارکی که لازم است متقاضی آن‌ها را در یک فایل zip قرار داده و هنگام ثبت نام اینترنتی آپلود و ارسال نماید و در زمان مصاحبه اصل آن‌ها را به همراه داشته باشد.

 دریافت فرم word تقاضا و تکمیل آن به صورت تایپ شده

 یک نسخه تصویر شناسنامه و کارت ملی

 عکس جدید اسکن شده

 تصویر مدرک نمایانگر مدرک نظام وظیفه برای داوطلبان ذکور

 تصویر گواهینامه و ریزنمرات تأیید شده در دوره کارشناسی ارشد که نمره پایان نامه حتماً در آن درج شده باشد (معدل دوره کارشناسی ارشد بدون احتساب و با احتساب نمره پایان نامه باید به تفکیک ارائه شود).

 گواهی مبنی بر فارغ التحصیلی دانشجویان شاغل به تحصیل ارشد تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۳

 گواهی مبنی بر قرار گرفتن رتبه کارشناسی ارشد متقاضی در بین ۱۰ درصد اول هم ورودی رشته خود در دانشگاه محل تحصیل، به تایید آموزش دانشگاه مربوطه برای آن دسته از متقاضیانی که معدل کارشناسی ارشد آن‌ها زیر ۱۷ است.

 تصویر گواهی نامه و ریزنمرات تایید شده در دوره کارشناسی

 گواهی مبنی بر قرار گرفتن رتبه کارشناسی متقاضی در بین ۱۰ درصد اول هم ورودی رشته خود در دانشگاه محل تحصیل، به تایید آموزش دانشگاه مربوطه برای آن دسته از متقاضیانی که معدل کارشناسی آن‌ها زیر ۱۶ است.

 معرفی نامه از دبیرخانه المپیاد دانشجویی برای دانشجویان المپیادی در مقطع کارشناسی ارشد

 معرفی نامه از دبیرخانه جشنواره معتبر علمی (خوارزمی، فارابی، رازی، ابن سینا) برای برگزیدگان جشنواره‌ها در مقطع کارشناسی ارشد

 تصویر کامل کلیه مقالات علمی ترویجی، علمی پژوهشی، ISC ،ISI، که منتشر شده باشد (در صورت انتشار مقاله، تصویر جلد مجله حتماً ضمیمه شود)

 گواهی اعتبار درجه علمی – ترویجی، علمی – پژوهشی، ISI ،ISC، مجلات داخلی و خارجی که مقالات متقاضی در آن چاپ شده و یا خواهد شد.

 تصویر کلیه مقالات ارائه شده در کنفرانس ها، کلیه تألیفات، کتب و فعالیت‌های پژوهشی داوطلب

 گواهی پذیرش چاپ مقاله برای آن دسته از مقالاتی که در زمان تقاضا به چاپ نرسیده باشند (نسخه کامل مقاله نیز ضمیمه شود).

 در صورت مستخرج بودن مقاله از پایان نامه، گواهی استاد راهنمای اول مبنی بر استخراج مقاله از پایان نامه ضمیمه شود.

 توصیه نامه از استاد راهنمای دوره کارشناسی ارشد.

 در صورتی که داوطلب متقاضی دو رشته/گرایش است ملزم به دو مرتبه ثبت نام اینترنتی جداگانه و تکمیل دو پرونده‌ی مجزا حاوی کلیه مدارک لازم خواهد بود.

جداول ارزشیابی داوطلبان بدون آزمون دکتری

جداول ارزشیابی داوطلبان بدون آزمون دکتری موضوع بند ۳-۳ ماده ۳ آیین نامه جدید دکتری استعداد درخشان به شرح زیر هستند:

جدول ۱- نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی

ردیفنوع فعالیت حداقل امتیاز حداکثر امتیازنحوه ارزیابی
۱۱-۱- مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

۱-۲- گواهی ثبت اختراع مورد تأیید  سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران یا مراجع معتبر بین المللی

۱-۳- برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر بین‌المللی (خوارزمی، فارابی، رازی و ابن سینا)

۷ امتیاز۴۰ امتیاز– مقالات چاپ شده در مجلات دارای نمایه WOS،

چارک اول حداکثر تا «۷» امتیازچارک دوم حداکثر تا «۶/۵» امتیاز
چارک سوم حداکثر تا «۶» امتیازچارک چهارم حداکثر «۵/۵» امتیاز

– مقالات چاپ شده در مجلات ISI دارای نمایه غیر WOS، حداکثر تا «۵» امتیاز

– مقالات چاپ شده در مجلات علمی معتبر (نمایه Scopus)، حداکثر تا «۵» امتیاز

-مقالات علمی منتشر شده در مجلات معتبر داخلی مورد تایید وزارتین، حداکثر تا «۳/۵» امتیاز

انجمنی ۰/۵+لاتین ۰/۵+
 ISC ⇐+۰/۵

تبصره ۱: داشتن حداقل یک مقاله مرتبط با پایان نامه الزامی است.

تبصره ۲: برای مقالات در مجلات JCR با کیفیت Q3، Q2، Q1 به ترتیب ضریب ۱/۵و ۱/۴ و ۱/۳ محاسبه خواهد شد.

تبصره ۳: به مقالات مرتبط با پایان نامه نمره کامل و بدون در نظرگرفتن ترتیب نویسندگان امتیاز تعلق می‌گیرد.

تبصره ۴: به مقالاتی که مرتبط با پایان نامه نباشند، ضریب تعلق می‌گیرد (مطابق با آیین نامه ارتقا- جدول ۵).

تبصره ۵: مقالاتی که به صورت کامل (paper full) نبوده و به صورت‌های مختلف از قبیل:

مقاله کوتاه (paper Short)

مقاله موردی (study Case)

مقاله فنی (Paper Technical)

یا هر عنوان دیگری که مقاله را از یک مقاله کامل متمایز می‌کند، نصف امتیاز مقاله کامل امتیاز تعلق می‌گیرد.

-گواهی ثبت اختراع هر مورد تا ۱۰ امتیاز

– برگزیدگی در جشنواره های نام برده شده هر مورد تا ۷ امتیاز

۲مشارکت در اجرای طرح های پژوهشی برون دانشگاهی
با تایید معاونت پژوهشی دانشگاه مربوطه- مطابق آیین
نامه ارتقاء
۸ امتیازهر مورد تا ۴ امتیاز طبق نظر کمیته علمی
۳مقالات علمی-ترویجی مرتبط با پایان نامه۶ امتیازهر مقاله تا ۳ امتیاز
۴مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر۴ امتیازبین المللی تا ۲

ملی ۱ امتیاز

۵تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی۴ امتیازطبق نظر کمیته علمی
۶کیفیت پایان‌نامه کارشناسی ارشد۶ امتیازبرای پایان نامه دفاع شده عالی تا ۶ و بسیار خوب تا ۴ امتیاز و برای پایان نامه دفاع نشده با ارائه پیشنویس تا ۴ امتیاز مطابق نظر کمیته علمی
۷پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع تقاضا محور (در
راستای حل مشکلات جاری صنعت و جامعه) با تائیدیه
واحد تقاضا کننده
۳ امتیازطبق نظر کمیته علمی
۸(WOS) index -H بدون خود ارجاعی۱۰ امتیاز(H-1)5
۹فعالیت های برجسته کارآفرینی مطابق شیوه نامه
امتیازدهی مصوب حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه
۷ امتیازطبق نظر کمیته علمی
۱۰کسب رتبه در مسابقات علمی معتبر ملی و بین المللی با ارائه مدرک
(در مورد رشته های تربیت بدنی مسابقات معتبر ورزشی
و در مورد رشته های هنری مسابقات معتبر هنری نیز قابل قبول است)
۴هر مورد تا ۲ امتیاز طبق نظر کمیته علمی
۱۱احراز عناوین دانشجوی نمونه، نخبه و استعداد درخشان۶دانشجوی نمونه کشوری ۳ امتیاز، دانشجوی مشمول جوایز بنیاد ملی نخبگان ۳ امتیاز، پذیرش کارشناسی ارشد با استفاده از سهمیه استعداد درخشان ۳ امتیاز، عضویت در گروه حمایت از استعدادهای درخشان هر مقطع ۲ امتیاز
۱۲برگزیده مرحله منطقه ای المپیاد علمی دانشجویی۳با ارائه گواهی شرکت در مرحله کشوری
حداقل و حداکثر امتیاز قابل محاسبه۷۴۰

جدول ۲- نحوه محاسبه امتیازات آموزشی

ردیفنوع فعالیت حداکثر امتیازنحوه ارزیابی
۶میانگین کل نمرات و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)۶ امتیاز طبق نظر کمیته علمی مصاحبه کننده
۷معدل کل نمرات و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته (بدون احتساب نمره پایان‌نامه)۵ امتیاز طبق نظر کمیته علمی مصاحبه کننده
۸طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی*۳ امتیازبیش از ۸ نیمسال در کارشناسی پیوسته و بیش از ۴ نیمسال در کارشناسی ناپیوسته امتیازی ندارد.
۹طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته *۳ امتیازبیش از ۵ نیمسال امتیازی ندارد.
۱۰برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی۵ امتیازرتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز،

رتبه ۴ تا ۶،  ۴ امتیاز،

رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز،

رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز

و رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز

۱۱داشتن مدرک زبان معتبر۸ امتیازطبق جدول شماره ۴
جمع۳۰

جدول شماره ۳- امتیازات مصاحبه

ردیفشاخص ارزیابیحداکثر امتیاز 
۱۲تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی به سؤالات۳ امتیاز
۱۳وسعت نظر، نوآوری و کارآفرینی۳ امتیاز
۱۴شخصیت، متانت و نحوه تعامل۳ امتیاز
۱۵نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته تحصیلی۳ امتیاز
۱۶توانایی فن بیان و انتقال مطالب۳ امتیاز
۱۷هم‌راستایی زمینه پژوهشی داوطلب با اولویت‌های علمی اعضای گروه۱۵ امتیاز
جمع۳۰

جدول ۴- همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی 

MSRT (MCHE)IELTS EquivalentTOEFL IBTTOEFL Computer+ TOEFL PAPER
TOLIMO
حداکثر نمره
90-1007-9/096-120250-300600-6808
85-895/6-6/986-95232-249575-5997
80-846-6/476-85214-231550-5746
75-795/5-5/966-75196-213525-5495
70-735-5/456-65173-196500-5244
65-694/5-4/946-55154-172475-4993
60-644-4/436-45134-151450-4742
50-593/5-3/929-35113-133425-4491

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا