دانشگاهی

فراخوان پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دانشگاه زابل برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۳ بر اساس آیین نامه دکتری استعداد درخشان  بر طبق موارد مندرج در این اطلاعیه در رشته‌های ذیل از بین داوطلبان واجد شرایط دانشجوی دکتری می‌پذیرد.

نحوه و زمان ثبت نام دکتری بدون کنکور ۱۴۰۳ دانشگاه زابل

 مهلت ثبت نام اولیه از طریق ارسال اسکن مدارک و ارسال پستی اصل مدارک از تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۳ لغایت ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ می‌باشد.

شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل

الف) شرایط عمومی

۱- پایبندی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

۲- دارا بودن صلاحیت عمومی

۳- نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل از نظر خدمت وظیفه عمومی برای داوطلبان مرد

ب) شرایط اختصاصی داوطلبان

۱- داشتن حداقل معدل کل ۱۶ در دوره کارشناسی و معدل کل ۱۷ در دوره کارشناسی ارشد بدون احتساب نمره پایان‌نامه (یا معدل همتراز شده هر یک از دوره‌های مذکور طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه).

۲- از تاریخ دانش آموختگی متقاضی تا اول مهرماه سال پذیرش در دوره دکتری بیش از ۳ سال نگذشته باشد.

۳- کسب حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه مطابق جداول ارزشیابی.

۳-۱- ارائه یک نسخه از پایان نامه و کلیه مقالات، کتب، تألیفات و سایر فعالیت‌های آموزشی پژوهشی و اجرایی داوطلب در زمان مصاحبه الزامی است.

۳-۲- مقالات ارائه شده طبق جدول شماره ۱ مورد ارزیابی قرار گرفته و باید چاپ شده یا دارای گواهی پذیرش چاپ بوده و مستخرج از پایان نامه باشد.

تبصره ۱: دانشجو پس از کسب پذیرش در مقطع دکتری فقط تا پایان نیمسال اول تحصیلی، فرصت خواهد داشت که مقاله خود را که دارای گواهی پذیرش است، به چاپ رسانده و اصل آن را ارائه نماید در غیر این صورت قبولی وی لغو خواهد شد.

تبصره ۲: منظور از پذیرش مقاله، پذیرش بدون قید و شرط مقاله می‌باشد.

۳-۳- هر گونه ثبت اختراع باید مورد تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باشد.

۳-۴- برگزیدگان جشنواره‌های علمی معتبر (خورازمی، فارابی، رازی و یا ابن سینا) باید تایید دبیرخانه جشنواره را کسب و ارائه نمایند.

۳-۵- برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی باید تایید دبیرخانه المپیاد را کسب و ارائه نمایند.

۳-۶- مقاله، اختراع و یا کتابی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت که داوطلب در آن، نفر اول باشد و یا نام وی بلافاصله بعد از استاد راهنما یا مشاور و یا یکی از اعضای هیات علمی ذکر شود و یا مخترع اصلی اختراع، نویسنده مسئول کتاب و یا ارائه دهنده اصلی کنفرانس علمی باشد در غیر این صورت به آن امتیازی تعلق نخواهد گرفت.

۴- پذیرش در رشته‌های تحصیلی مرتبط به رشته دوره کارشناسی ارشد، بر اساس تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر می‌باشد.

۵- احراز شرایط اختصاصی دانشگاه.

۵-۱- دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی، غیردولتی – غیر انتفاعی، علمی و کاربردی و پردیس‌های بین الملل دانشگاهی مجاز به شرکت در فراخوان نمی‌باشند.

۵-۲- داشتن نمره پایان نامه با درجه عالی و خیلی خوب.

۵-۳- دارندگان مدرک معادل اجازه شرکت در آزمون را ندارند.

۵-۴- متقاضی باید در هنگام ارائه درخواست پذیرش و یا حداکثر تا زمان آزمون جامع دوره دکتری حد نصاب لازم از یکی از آزمونهای زبان (MSRT (MCHE) – IELTS – TOEFL (PBT) – TOEFL (IBT) -TOEFL (CBT) TOLIMO) مطابق با جدول شماره ۴ کسب نماید. گواهی زبان فقط تا دو سال معتبر است.

۵-۵- تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته شده بر اساس این آیین نامه مجاز نیست.

۵-۶- داوطلبان شاغل در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در صورت قبولی در آزمون باید موافقت بالاترین مقام مسئول سازمان را جهت ادامه تحصیل خود ارائه نمایند.

۵-۷- تغییر رشته و گرایش بعد از قبولی و کسب پذیرش، به هیچ عنوان امکان‌پذیر نخواهد بود.

۵-۸- دانشگاه در رد یا قبول تقاضای داوطلبان از اختیارات لازم برخوردار بوده و ملزم به تکمیل ظرفیت دوره دکتری خود نخواهد بود.

پ) ظرفیت پذیرش

۱- ظرفیت پذیرش روزانه بدون آزمون حداکثر به اندازه ۲۰ درصد ظرفیت با آزمون دوره در هر کد رشته محل (عدد غیر صحیح به صورت ریاضی گرد و به عدد صحیح تبدیل شود) است.

مدارک ثبت نام دکتری استعداد درخشان دانشگاه زابل ۱۴۰۳

۱- تصویر کارت ملی تمام صفحات شناسنامه و کارت پایان خدمت

۲- تصویر یک قطعه عکس ۳×۴

۳- تصویر گواهینامه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

۴- تصویر ریزنمرات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

۵- تصویر صفحه اول مقالات چاپ شده

۶- تصویر تاییدیه پذیرش قطعی مقالات در حال چاپ

۷- تصویر گواهی دال بر احراز حد نصاب یکی از آزمون‌های زبان معتبر مطابق با جدول شماره ۴

۸- تصویر فرم‌های ثبت نام تکمیل شده

۹- تصویر توصیه نامه (از اساتید راهنما یا مشاور)

۱۰- تصویر صفحه چکیده پایان نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد

۱۱- تصویر مدارک مربوط به سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و فعالیت‌های فوق برنامه و افتخارات علمی (از قبیل گواهی رتبه آزمون سراسری کارشناسی و کارشناسی ارشد، گواهی رتبه تحصیلی، گواهی مسابقات علمی و بین المللی معتبر و کسب مقام در جشنواره خوارزمی)

۱۲- تصویر فیش واریزی به مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال (۱.۵۰۰.۰۰۰ ریال) نزد بانک مرکزی به نام تمرکز درآمدهای اختصاصی دانشگاه زابل

در ارسال اسکن مدارک از طریق پست الکترونیک، لازم است کلیه مدارک اسکن شده در قالب یک فایل فشرده و بنام شخص دانشجو ایمیل گردد. در صورت ارسال تکی و ناقص مدارک، مسئولیت‌ عدم بررسی پرونده بر عهده شخص دانشجو خواهد بود.

لازم به ذکر است پذیرش نهایی متقاضیان براساس بررسی اصل مدارک و سوابق تحصیلی صورت میگیرد و مدارک ناقص و یا ارسال شده بعد از تاریخ مذکور مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی‌گیرد.

ارسال مدارک

دانشجویان محترم واجد شرایط استفاده از تسهیلات آیین نامه پذیرش بدون آزمون مقطع دکتری تخصصی، لازم است کلیه مدارک درخواستی را جهت ثبت نام اولیه به صورت اسکن شده به سامانه پست الکترونیکی [email protected] و همچنین اصل مدارک و فرمهای تکمیل شده را تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ به آدرس زابل – کیلومتر ۲ جاده بنجار – پردیس جدید دانشگاه زابل – معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی – گروه هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه زابل ارسال نمایند.

جداول ارزشیابی داوطلبان بدون آزمون دکتری موضوع بند ۳-۳ ماده ۳ آیین نامه جدید

جدول ۱- نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی

ردیفنوع فعالیت حداقل امتیاز حداکثر امتیازنحوه ارزیابیامتیاز مکتسبه
۱۱-۱- مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با پایان‌نامه

۱-۲- گواهی ثبت اختراع مورد تأیید  سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

۱-۳- برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر بین‌المللی (خوارزمی، فارابی، رازی و ابن سینا)

۷ امتیاز۴۰ امتیاز– هر مقاله تا ۷ امتیاز

– گواهی ثبت اختراع بین‌المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز

– برگزیدگی داخلی تا ۳ و بین‌المللی تا ۷ امتیاز

۲مقالات علمی – ترویجی مرتبط با پایان‌نامه۶ امتیازهر مقاله تا ۳ امتیاز
۳مقالات چاپ شده در کنفرانسهای معتبر (داخلی یا خارجی)۴ امتیازخارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی۴ امتیاز
۵کیفیت پایان‌نامه کارشناسی ارشد۴ امتیازعالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
حداقل و حداکثر امتیاز قابل محاسبه۷۴۰
  • ابلاغیه معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تاریخ ۹۹/۴/۲ در خصوص جدول ۱ برای دریافت کنندگان ابلاغیه به قوت خود باقی است.

جدول ۲- نحوه محاسبه امتیازات آموزشی

ردیفنوع فعالیت حداکثر امتیازنحوه ارزیابیامتیاز مکتسبه
۶معدل کل نمرات و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)۶ امتیازمطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
۷معدل کل نمرات و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته (بدون احتساب نمره پایان‌نامه)۵ امتیازمطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
۸طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی*۳ امتیازبیش از ۸ نیمسال کارشناسی طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته پیوسته و بیش از ۴ نیمسال کارشناسی ناپیوسته امتیازی ندارد.
۹طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته *۳ امتیازامتیاز بیش از ۴ نیمسال امتیازی ندارد.
۱۰برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی۵ امتیازرتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز، رتبه ۴ تا ۶،  ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز و رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱داشتن توانمندی زبان خارجی۸ امتیازمطابق شیوه نامه ارزیابی توانمندی زبان خارجی دانشگاه مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه **
جمع۳۰

* رشته‌هایی که برنامه درسی آن‌ها طبق مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی در دوره کارشناسی پیوسته بیش از ۸ نیمسال تحصیلی و در دوره کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته بیش از ۴ نیمسال تحصیلی و در دوره کارشناسی ارشد پیوسته بیش از ۱۲ نیمسال تحصیلی تصویب شده‌اند، با نظر کمیته مصاحبه‌کننده می‌توانند از امتیاز بندهای ۸ و ۹ بهره‌مند شوند.

** دانشگاه موظف است در فراخوان پذیرش خود بر اساس شیوه‌نامه ارزیابی توانمندی زبان خارجی دانشگاه (مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه) موارد مرتبط با ارزیابی توانمندی زبان خارجی و تعیین نمره را به متقاضیان اطلاع دهد.

جدول شماره ۳- امتیازات مصاحبه

ردیفشاخص ارزیابیحداکثر امتیاز امتیاز مکتسبه طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۲تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی به سؤالات۳ امتیاز
۱۳وسعت نظر نوآوری و کارآفرینی۳ امتیاز
۱۴شخصیت، متانت و نحوه تعامل۳ امتیاز
۱۵نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته تحصیلی۳ امتیاز
۱۶توانایی فن بیان و انتقال مطالب۳ امتیاز
۱۷هم‌راستایی زمینه پژوهشی داوطلب با اولویت‌های علمی اعضای گروه۱۵ امتیاز
جمع۳۰

جدول ۴- همترازی نمرات آزمون های مللی و بین المللی زبان انگلیسی 

MSRT (MCHE)IELTS EquivalentTOEFL IBTTOEFL Computer+ TOEFL PAPER
TOLIMO
حداکثر نمره
90-1007-9/096-120250-300600-6808
85-896/5-6/986-95232-249575-5997
80-846-6/476-85213-231550-5746
75-795/5-5/966-75196-212525-5495
70-745-5/456-65173-195500-5244
65-694/5-4/946-55152-172475-4993
60-644-4/436-45133-151450-4742
50-593/5-3/929-35113-132425-4491

فرآیند اجرا

۱- پرونده متقاضیان جهت انجام ارزیابی و مصاحبه تخصصی به گروه‌های مربوطه ارجاع داده می‌شود متقاضیان می‌بایست در خصوص زمان مکان و نحوه انجام مصاحبه با گروه آموزشی خود در ارتباط باشند عواقب ناشی از بی‌توجهی به این مورد متوجه شخص دانشجو خواهد بود.

۲- داوطلبانی که حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه را مطابق با جداول شماره ۲،۱ و ۳ کسب نمایند، مورد پذیرش اولیه دانشگاه قرار خواهند گرفت و اسامی آن‌ها به سازمان سنجش ارسال خواهد شد. ضمنا با توجه به اینکه داوطلبین می‌بایست حتما حداقل ۷ امتیاز مربوط به بند ۱ جدول شماره ۱ را کسب نمایند، توصیه میگردد حداقل دو مقاله علمی پژوهشی یا ISI جهت ارائه در زمان مصاحبه داشته باشند.

۳- پذیرش نهایی و قطعی داوطلبان منحصراً پس از تایید سازمان سنجش آموزش کشور و هیات مرکزی گزینش دانشجو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت خواهد گرفت.

بدیهی است تشکیل پرونده هیچ حقی برای داوطلب ایجاد نخواهد کرد و پذیرش نهایی پذیرفته شدگان منوط به اعلام سازمان سنجش آموزش کشور و احراز صلاحیت عمومی بوده و تا قبل از اعلام سازمان فوق هیچ حقی جهت داوطلب مقصور نمی‌باشد.

به منظور اطلاع از زمان، مکان و نحوه برگزاری مصاحبه و یا هر گونه نکته لازم، اطلاعیه‌های مربوطه را بطور منظم پیگیری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا