دانشگاهیهمایش و سمینار

شیوه نامه رقابت دانشجویان در کرسی‌های آزاداندیشی ابلاغ شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از دانشگاه آزاد، در این شیوه نامه که توسط دکتر فرزاد جهان بین ابلاغ شده، آمده است: معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد در نظر دارد در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در ایجاد محیط سالم برای شکل گیری بحث های تخصصی و پاسخ به پیام ایشان مبنی بر تداوم “این سنت حسنه در دانشگاه‌های کشور” و همچنین تبدیل رویداد کرسی‌های آزاداندیشی به فناوری و نیز براساس بند ۳۶ راه کنش سوم بسته کاری ارتقاء تربیت اخلاقی، فرهنگی و هویتی از سند تحول و تعالی دانشگاه (برنامه پنج ساله راهبردی ـ عملیاتی ۱۴۰۵ ـ ۱۴۰۰) «سومین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی» را در واحدهای سراسر کشور در دو سطح استانی و کشوری برگزار کند.

اهداف سومین رویداد ملی رقابت تیم‌های دانشجویی در کرسی‌های آزاداندیشی

تضارب آراء میان تفکرات متکثر برای حل مسائل کشور، ایجاد محیط مطلوب برای بیان آزادانه و مسئولانه اندیشه ها در دانشگاه با توجه به تقویت مولفه های وحدت، امنیت ملی و ارزش های اسلامی، ارتقای فرهنگ نقدپذیری، تفکر خلاق و نقاد و ایجاد شور و نشاط میان دانشجویان، تمرین و تقویت فعالیت های گروهی منسجم و هدفمند، تقویت انگیزه های ارتقای دانش و آگاهی در میان دانشگاهیان و ایجاد بستر مناسب برای تشویق و زمینه سازی فرایند تولید علم و به ویژه احیای امر به معروف و نهی از منکر تخصصی و آموزش عملی گفتگوی علمی و اخلاق اسلامی، مبتنی بر حفظ کرامت انسان در مقابل ابزارهای جنگ شناختی دشمن از اهداف سومین رویداد ملی رقابت تیم‌های دانشجویی در کرسی‌های آزاداندیشی است.

براساس این شیوه نامه، شورای سیاست‌گذاری وظیفه بررسی و تصویب سیاست ها، دستورالعمل ها، تصویب بودجه، تصویب موضوعات و سایر ارجاعات زیرمجموعه، تعیین مسئولیت ها، ساختار و راهبردهای رویداد ملی و همچنین نظارت مستمر بر حسن اجرای آن را برعهده دارد و شورای علمی متشکل از صاحب نظران، استادان دانشگاه و شخصیت های علمی و فرهنگی و دانشجویان دکتری است که وظیفه تعیین و پیشنهاد موضوعات رویداد ملی، ضوابط داوری و امتیازدهی و تعیین داوران رویدادها و تشکیل کمیته نظارت و تعیین اعضای آن را برعهده دارد.

حوزه موضوعی رویداد ملی

حوزه موضوعی رویداد ملی شامل موضوعات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. انتخاب «زیر موضوعات» از اساسی ترین وظایف شورای علمی رویداد ملی است. این شورا موظف است فهرست کاملی از زیر موضوعات هر دوره را حداکثر ۳۰ روز پیش از شروع ثبت نام رویدادها، تهیه و به شورای سیاستگذاری اعلام کند.

ضوابط تشکیل تیم ها

براساس بندهایی از این شیوه نامه، اعضای هر تیم، متشکل از ۴ دانشجو از هر رشته و مقطع تحصیلی است که در آن نیم سال مشغول به تحصیل هستند. هر تیم دارای یک سرگروه است که کلیه ارتباطات دبیرخانه با تیم ها از طریق سرگروه صورت می گیرد. ترکیب تیم ها در مقایسه با ترکیب اولیه نباید بیش از ۵۰ درصد تغییر کرده باشد. افراد جایگزین باید حتماً دانشجو باشند. شرکت در کلیه کارگاه های آموزشی توجیهی رویداد الزامی است.

تیم ها قبل از شروع رویداد باید فرم ها و اطلاعات مورد نیاز رویداد ملی را تکمیل کنند.

معیارهای امتیازدهی

رعایت شرایط و ضوابط مندرج در آئین نامه رویداد ملی، برنامه ریزی، هماهنگی و انسجام تیمی، رعایت اخلاق علمی و احترام به آرا و نظرات منتقد، طی کردن فرایند علمی و مستدل از طرح مسأله تا نتیجه گیری، فن بیان و رعایت نکات دستوری احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث و استفاده از چارچوب منطقی در بحث و طرح مستند و مستدل مباحث از معیارهای امتیازدهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا