دانشگاهی

دوره دکتری تخصصی استاد محور ویژه دانشجویان خارجی بازنگری شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، هجدهمین نشست شورای بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارائه آیین‌نامه اجرایی دوره دکتری تخصصی استاد محور (New Route PhD) ویژه دانشجویان بین الملل برگزار شد.

دکتر محمد حسین آیتی، معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، روسای دانشکده های پردیس بین الملل، مدیران و معاونان حوزه بین الملل دانشگاه و معاونان بین الملل دانشکده ها در این نشست حضور داشتند.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سال گذشته فعالیت ها و رویدادهای بسیار مثبتی در حیطه بین المللی سازی دانشگاه رقم خورد. هر چند هنوز با مسائلی در این حوزه روبرو هستیم اما ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ای وجود دارد که امیدواریم در ارتباط موثر و سازنده با بدنه دانشگاه و گروه های آموزشی بالفعل شوند.

وی به تغییراتی در نحوه برگزاری حلسات شورای بین الملل طی سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: با اعلام آمادگی دانشکده ها، بخشی از جلسات شورا در سال ۱۴۰۲ به میزبانی این مجموعه ها برگزار خواهد شد. این اقدام فرصتی را برای تمرکز هر چه بیشتر بر فعالیت ها و برنامه های بین الملل دانشکده ها و آگاهی هر چه بیشتر از مسائل و دغدغه های آنها را فراهم می کند.

پس از آن آیین نامه اجرایی جذب دانشجوی خارجی دکترای تخصصی استاد محور (New Route PhD) توسط دکتر سید مهدی رضایت، معاون آموزشی پردیس بین الملل ارائه شد.

وی گفت: آیین نامه مذکور در سال ۹۴ برای اولین بار تدوین و پذیرش دانشجویان دوره دکتری تخصصی استاد محور از نیمسال دوم سال ۹۶ در دانشگاه آغاز شد. در حال حاضر ۲۱ دانشجوی بین الملل New Route PhD در ۱۳ رشته دانشگاه تحصیل می کنند و دانشکده های دندانپزشکی، پزشکی، پرستاری و مامایی، بهداشت، علوم تغذیه و رژیم شناسی، توانبخشی و تعدادی از پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی میزبان آنها هستند.

رضایت با اشاره به اینکه پیرو بازخورد دانشجویان این دوره ها و نظرسنجی از اساتید و وجود مسائلی چون واضح نبودن مراحل پذیرش و فرآیند آموزش دانشجون و شفاف نبودن مباحث مالی، لزوم بازنگری در آیین نامه احساس شد، اظهار داشت: آیین نامه اجرایی جذب دانشجویان بین الملل دکتری تخصصی استاد محور طی همکاری معاونت آموزشی پردیس بین الملل و مدیریت توسعه امور بین الملل مورد بازبینی قرار گرفت و کلیات آن طی آخرین جلسه شورای آموزشی دانشگاه در سال گذشته به تصویب رسید.

وی ادامه داد: طی این بازنگری، آیین نامه در ۱۰ ماده و ۷ تبصره اصلاح و واحدهای آموزش دهنده، شرایط اساتید راهنما و مشاور، تعداد واحدهای درسی تخصصی و پایه، فرآیند آموزش دانشجو از بدو ورود تا فارغ التحصیلی، مرجع تصمیم گیری محرومیت از تحصیل و نحوه پرداخت های مالی و اختصاصی درآمد خالص از برنامه مشخص شد.

معاون آموزشی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین از تشکیل کمیته مشورتی تخصصی پذیرش دانشجوی بین الملل به عنوان دیگر موارد دیده شده در آیین نامه اجرایی یاد کرد و بیان داشت: مسئولیت کمیته پذیرش دانشجوی بین الملل با مدیریت توسعه امور بین الملل معاونت بین الملل است.

رضایت با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در کشورهای مختلف، رفع نیازهای داوطلبان و دانشجویان خارجی و پژوهش در شناسایی نیازهای جامعه و رفع مشکلات و ارائه مشاوره مناسب به دست اندرکاران هدف اصلی از تعریف و برگزاری دوره دکتری تخصصی استاد محور برای دانشجویان است، افزود: انتظار می رود توانایی های اعضای هیات علمی در تربیت نیروی انسانی در سطح بین الملل شناسایی و ارتقای دستاوردهای اساتید دانشگاه و توسعه فعالیت آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه در عرصه بین الملل محقق شود ضمن اینکه اعضای هیأت علمی به درآمد متناسب با فعالیت های خود دست یابند.

وی توضیحاتی در خصوص هریک از ماده های آیین نامه از جمله فرآیند پذیرش، تعیین استاد راهنما، فرآیند آموزش، پایان نامه، ارزیابی پایان نامه، طول دوره و افزایش آن، مرخصی، انصراف و محرومیت از تحصیل، فرآیند فارغ التحصیلی و اعطاء مدرک و امور مالی نیز ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا