دانشگاهی

دانشگاه‌های برتر آسیا در رتبه‌بندی «کیو اس» معرفی شدند

در سال ۲۰۲۲؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران:

روش شناسی رتبه‌بندی آسیایی کیو اس (QS) از ۹ شاخص اصلی بررسی شهرت دانشگاه (۳۰ درصد)، ارزیابی کارفرمایان (۱۰ درصد)، نسبت عضو هیات علمی به دانشجو (۲۰ درصد)، استناد‌ها به ازای اعضای هیات علمی (۱۵ درصد)، دانشجویان بین‌المللی (۲.۵ درصد)، هیات علمی بین‌المللی (۲.۵ درصد)، نسبت تبادلات دانشجویی در سطح داخلی (۲.۵ درصد) و نسبت تبادلات دانشجویی در سطح بین المللی (۲.۵ درصد) استفاده می‌کند.

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) برای چهارمین سال متوالی در صدر قرار گرفت. این دانشگاه به دلیل شهرت علمی، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی و میزان همکاری تحقیقاتی خود با مؤسسات در سراسر جهان و شهرت در بین کارفرمایان بین المللی بالاترین امتیاز را دریافت کرد.

دانشگاه پکن به طور قابل توجهی جایگاه خود را پنج رتبه افزایش داده و از رتبه هفتم در سال ۲۰۲۱ به رتبه دوم در سال ۲۰۲۲ دست یافته است. این دانشگاه برای شهرت علمی، رتبه‌بندی در بین کارفرمایان و نسبت دانشجویان شرکت‌کننده در برنامه‌های تبادل دانشگاهی نمرات عالی دریافت کرد.

رتبه سوم مشترک امسال متعلق به دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور و دانشگاه هنگ کنگ است که هر دو در بخش اساتید بین المللی و نسبت دانشجویان مبادله ورودی و خروجی امتیاز عالی دریافت کرده اند. این دو دانشگاه در نسبت اساتید دارای مدرک دکتری متفاوت هستند و دانشگاه فناوری نانیانگ برای این شاخص امتیاز ۵۹.۵ و دانشگاه هنگ کنگ ۹۶.۴ را کسب کرده است.

دانشگاه شینهوا (Tsinghua) چین امسال در جایگاه پنجم قرار گرفته و نسبت به سال قبل سه پله سقوط کرده است.

در رتبه‌بندی امسال، دانشگاه ژجیانگ و دانشگاه فودان چین در رتبه‌های ششم و هفتم قرار دارند که هر دو به دلیل شهرت خود در بین کارفرمایان، امتیاز ۹۹.۱ را دریافت کرده‌اند و برای اعضای هیئت علمی بین‌المللی و نسبت دانشجویان مبادله ورودی، امتیاز عالی دریافت کرده‌اند.

دانشگاه مالایا مالزی، امسال با یک رتبه صعود به رتبه هشتم، امتیاز بالایی را برای شبکه تحقیقاتی بین‌المللی خود دریافت کرد. در جایگاه نهم امسال دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ و دانشگاه جیائو تونگ شانگ‌های در جایگاه دهم قرار دارند.

دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ برای چندین معیار از جمله تبادل خروجی و ورودی، هیئت علمی بین‌المللی و تعداد استنادات در هر دانشکده، نمرات عالی دریافت کرد و دانشگاه جیائو تونگ شانگ‌های امتیاز بالای ۹۸.۷ در شهرت کارفرما و ۹۸ برای تبادل ورودی دریافت کرد.

۱۰ دانشگاه برتر آسیا در رتبه بندی کیو اس سال ۲۰۲۲:

۱) دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) (سنگاپور)
۲) دانشگاه پکن (چین)
۳) دانشگاه فنی نانیانگ (NTU) (سنگاپور)
۴) دانشگاه هنگ کنگ (هنگ کنگ)
۵) دانشگاه شینهوا (Tsinghua) (چین)
۶) دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang) (چین)
۷) دانشگاه فودان (چین)
۸) دانشگاه مالایا (مالزی)
۹) دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ (هنگ کنگ)
۱۰) دانشگاه جیائو تونگ شانگ‌های (Shanghai Jiao Tong) (چین)

در رتبه‌بندی کیو اس (QS) دانشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۲۲ تعداد ۶۸۷ دانشگاه از کشور‌های برونئی، چین، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ژاپن، ماکائو، مالزی، مغولستان، پاکستان، فیلیپین، سنگاپور، کره جنوبی، سریلانکا، تایوان، تایلند و ویتنام رده بندی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا