دانشگاهی

خاموشی برخی رشته‌های دانشگاهی/ بورس دانشجویان توسط ۱۵۰صنعت بزرگ

معاون آموزشی وزیر علوم خبرداد؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم  در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، در رابطه با اجرای طرح آمایش آموزش عالی گفت: برخی رشته‌ها در یک استان موردنیاز است و در استان دیگری ممکن است مورد نیاز نباشد بنابراین در هر استان باید برای رشته‌ها به فراخور شرایط استانی تصمیم گرفته شود، هر رشته هم باید پیوست اشتغال داشته باشد به طوریکه امتیاز هر پیوست باید ۷۰ امتیاز باشد، اگر رشته‌ای این امتیاز را کسب کرد لامپ رشته روشن می‌شود.

چراغ برخی رشته‌ها خاموش شده است

وی با بیان اینکه استان فارس خودش سامانه ایحاد کرده و اطلاعات آمایشی را نشان می‌دهد، این کار باید برای همه استان‌ها انجام شود، افزود: لامپ برخی رشته‌ها از نظر ما خاموش شده است، اما اگر امتیاز پیوست اشتغال را کسب کرده یا بورس بیاورد می‌توانیم این رشته‌ها را دوباره روشن کنیم.

به گفته عموعابدینی، بر اساس اساسنامه‌ها برخی دانشگاه‌ها تنها باید تا مقطعی پیش بروند و براساس مأموریت استانی، منطقه‌ای و ملی کار کنند؛ بحث ساماندهی رشته و دانشگاه‌ها نیز مساله روشنی است، ۱۳۴ واحد پیام نور تعیین تکلیف شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به ضرورت توسعه طرح استاد محوری اظهار داشت: دانشجوی استعداد درخشان ما با یک نامه نگاری با استاد دانشگاه خارج کشور پذیرش می‌شود، ما هم باید طرح استاد محوری را گسترش دهیم، ۵۹ درصد افزایش پذیرش دانشجوی دکتری به روش استاد محوری داشتیم، ۲۰ درصد از پذیرش کنکور هم استاد محور شده است، این کار باید توسعه یابد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور دستوری دادند که اگر ابلاغ شود تحول بزرگی در زمینه اشتغال دانش آموختگان ایجاد می‌شود، آئین نامه بورس هم داریم که دانشجویان براین اساس جذب بورس می‌شوند، آئین نامه کارورزی و کارآموزی هم اگر ابلاغ شود بودجه بورس تأمین می‌شود.

بورس ریزان دانشجویان در صنعت

عموعابدینی عنوان کرد: ما در آینده نزدیک به جایی می رسیم که با ۱۵۰ صنعت بزرگ کار بورس را انجام می‌دهیم و بورس ریزان داریم زیرا صنایع بزرگ کشور علاقمند به جذب دانشجویان خوب ما هستند، از دانشگاه‌های استان‌ها هم می‌خواهیم در استان خودشان بورس ریزان با صنایع کوچک‌تر داشته باشند.

وی اضافه کرد: جوانی که بورس بگیرد اشتغالش تضمین می‌شود، فقط باید بحث بورس در استان‌ها هم به خوبی مدیریت شود.

معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: در بحث توان مهارتی رشته‌ها هم به خوبی پیش می‌رویم و این موضوع در برنامه هفتم توسعه هم آمده است، ۱۰۰ تا رشته را در فوق لیسانس حذف کردیم و طرح آمایش که تأکید مقام معظم رهبری بوده است را به خوبی پیش می بریم.

تبدیل ۳۰ دانشگاه به حکمت بنیان

عموعابدینی همچنین درباره ضرورت ایجاد دانشگاه حکمت بنیان گفت: دانشگاه حکمت بنیان دانشگاه خاص جمهوری اسلامی در سطح دنیاست چرا که حکیم پروری خاص ایرانی‌ها بوده است. دانشگاه و پژوهشگاه‌ها به من نامه زدن که ما می‌خواهیم حکمت بنیان شویم. ۳۰ دانشگاه جمهوری اسلامی باید به مدل دانشگاه حکمت بنیان تبدیل شوند، در این راستا هر چند سال نشان حکیم را به افراد اعطا می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در یونسکو جایزه ابوعلی سینا را به نام دانش و اخلاق برگزار می‌کنند اما ما این مسائل را فراموش کرده ایم، این مدلی است که از ایران تمدنی گرفته شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: در رابطه با محتوای آموزشی دروس، برخی رشته‌ها مانند علوم انسانی و کشاورزی تابع طرح آمایش نیست، بحث کشاورزی تعیین تکلیف شده است. نظام جامع علوم پایه و علوم مهندسی هم در حال آماده شدن است.

وی افزود: ۱۵۰۰ رشته باید اصلاح شود، ما الان به فردی دکتری می‌دهیم که مهارت لازم برای مدرس شدن ندارد، مهارت آموزی برای هر مقطعی باید شکل بگیرد که این اصلاحات برای ۱۵۰۰ رشته صورت گرفته است.

معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: تدوین رشته‌ها برمبنای علوم و فناوری راهبردی هم در حال انجام است، تکمیل سامانه نان هم صورت می‌گیرد. با ابلاغ آئین نامه برنامه محوری این کار هم پیش می‌رود. طرح سرآمدی آموزشی هم انجام می‌شود.

وی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها گفت: امکان را برای پذیرش استعداد درخشان در کارشناسی ارشد فراهم کنید.

عموعابدینی عنوان کرد: تحقق دانشگاه تراز انقلاب اسلامی و دانشگاه تمدن ساز را هم در برنامه داریم و با قوت پیش می‌رویم زیرا به این موضوع بسیار نزدیکیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا