دانشگاهی

جزئیات نحوه همکاری اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

با ابلاغ بخشنامه‌ای صورت گرفت؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «نحوه همکاری اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی (نوع الف و ب)» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده است: در راستای تحقق و نیل به اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، بسته کاری ارتقای کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی، راه کنش اصلاح و کارآمدسازی نظام جذب، ارزیابی و جبران خدمات اعضای هیأت علمی با بهره گیری از ظرفیت الگوی شبکه ای، نحوه همکاری اعضای هیأت علمی تمام‌وقت دانشگاه در دو نوع (الف) و (ب) ابلاغ می شود.

براساس این بخشنامه؛ اعضای هیات علمی تمام‌وقت نوع الف موظف به انجام نظام‌مند ۳۲ ساعت کار علمی و فعالیت شامل آموزش، پژوهش و حضور در واحد براساس جدول زیر هستند:

مرتبه علمیآموزش در هفتهپژوهش در سال تحصیلیحضور در هفتهسقف ساعات تدریس با احتساب موظف آموزش
استاد۱۰ ساعتراهنمایی ۲ پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا ۰.۵ رساله دکتری تخصصی۱۴ ساعتحداکثر ۲۴ ساعت
دانشیار۱۲ ساعتراهنمایی ۲ پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا ۰.۵ رساله دکتری تخصصی۱۲ ساعتحداکثر ۲۴ ساعت
استادیار۱۳ ساعتراهنمایی ۲ پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا ۰.۵ رساله دکتری تخصصی۱۱ ساعتحداکثر ۲۴ ساعت
مربی۱۶ ساعتراهنمایی ۲ پایان‌نامه کارشناسی ارشد۸ ساعتحداکثر ۲۴ ساعت

همچنین اعضای هیات علمی تمام‌وقت نوع ب موظف به انجام نظام‌مند ۱۶ساعت کار علمی و فعالیت شامل آموزش، پژوهش و حضور در واحد براساس جدول زیر هستند:

مرتبه علمیآموزش در هفتهپژوهش در سال تحصیلیحضور در هفتهسقف ساعات تدریس با احتساب موظف آموزش
استاد۷ ساعتراهنمایی ۱ پایان نامه دوره کارشناسی ارشد یا ۰.۲۵ رساله دکتری تخصصی۵ ساعتحداکثر ۱۴ ساعت
دانشیار۸ ساعتراهنمایی ۱ پایان نامه دوره کارشناسی ارشد یا ۰.۲۵ رساله دکتری تخصصی۴ ساعتحداکثر ۱۴ ساعت
استادیار۹ ساعتراهنمایی ۱ پایان نامه دوره کارشناسی ارشد یا ۰.۲۵ رساله دکتری تخصصی۳ ساعتحداکثر ۱۴ ساعت
مربی۱۲ ساعتراهنمایی ۱ پایان‌نامه کارشناسی ارشد۴ ساعتحداکثر ۱۴ ساعت

در این بخشنامه آمده است: اعضای هیات علمی نوع الف امکان هیچ گونه فعالیت آموزشی، پژوهشی و فناوری به صورت تمام‌وقت را در خارج از دانشگاه بدون هماهنگی با واحد و دبیرخانه جذب استان ندارند.

همچنین اعضای هیات علمی نوع الف و ب در مدت زمان حضور موظف در واحد لازم است در فعالیت هایی مانند تحقیقات درون و برون سازمانی، فناورانه، مشاوره، داوری مقاله یا رساله، مشاوره آموزشی و فرهنگی- تربیتی دانشجویان، مشارکت در تحصیل درآمدهای غیرشهریه ای دانشگاه، درآمدزایی از فعالیت های فناورانه، مشارکت در شوراهای علمی و آموزشی، انجام امور اجرایی و نظارتی، آموزش‌های کوتاه مدت، مدیریت آزمایشگاه و کارگاه یا کلینیک و انجام سایر امور محوله از سوی واحد همکاری کنند.

تغییر نوع همکاری اعضای هیات علمی از نوع الف به نوع ب و بالعکس در چارچوب مفاد این بخشنامه با درخواست عضو هیات علمی، تأیید واحد و دبیرخانه جذب استان صرفاً در دو مقطع زمانی از سال تحصیلی (اول شهریور و اول بهمن) امکان‌پذیر خواهد بود.

براساس این بخشنامه؛ اعضای هیات علمی نوع الف و ب در ترم تابستانی یا در مدت استفاده از مرخصی استحقاقی تابستان ساعت آموزش موظف ندارد اما موظف پژوهش در سال تحصیلی تداوم خواهد یافت. ساعات حق‌التدریس در ترم تابستانی برای اعضای هیات علمی نوع الف حداکثر تا ۸ واحد درسی و نوع ب تا ۴ واحد درسی قابل محاسبه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا