آزمون‌هاورودی دکتری

ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ آغاز شد

رییس سازمان سنجش خبر داد:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دکتر عبدالرسول پورعباس امروز در نشست خبری کنکور سراسری ۱۴۰۳ افزود: امسال علاوه بر آزمون گروه‌های پنجگانه علوم ریاضی، علوم انسانی و علوم تجربی و هنر و زبان، گروه فرهنگیان هم به این گروه‌ها اضافه شده است.

وی افزود: داوطلبان علاوه بر سه گروه اصلی می‌توانند گروه فرهنگیان را نیز انتخاب کنند. دفترچه آزمون فرهنگیان اختصاصی و جداگانه خواهد بود.

رییس سازمان سنجش گفت: دلیل انتقال نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۳ از دی ماه به اردیبهشت ماه، درخواست دانش آموزان و معلمان بود که سال تحصیلی تا عید نوروز تمام می‌شود. البته این موضوع برای سازمان سنجش سخت تر است زیرا از زمان دی ماه که شروع فرآیندهای آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری است تا اردیبهشت ماه سال آینده سازمان سنجش پای کار خواهد بود.

وی افزود: امروز فرآیند آزمون سراسری ۱۴۰۲ به پایان رسید و فرآیند آزمون سراسری ۱۴۰۳ آغاز می شود. آزمون ۱۴۰۲ یکی از بی نظیرترین آزمون های این چند سال بود. در این فرآیند تقلبی که مبتنی بر تجیهزات جاسوسی و الکترونیک برنامه ریزی شده بود، کاملا خنثی کردیم و در این آزمون بلااستفاده شد. زیرا تمام شبکه های این آزمون را گرفتیم.

پورعباس خاطرنشان کرد: پلیس امنیت، پلیس فتا و قضات در این مسیر همکاری کردند و در آزمون ۱۴۰۲ شبهه ای به صورت منسجم و شبکه ای پیدا نشد و آزمون بدون حاشیه پشت سر گذاشته شد.

وی یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ با همکاری وزارت آموزش و پرورش موضوع مغایرت معدل که مساله ای بود که گریبانگیر داوطلبان بود، حل شد و با هماهنگی و همکاری چند جانبه دیگر مغایرت معدلی وجود نداشت و حتی هزار نفر داوطلب که معدل خود را خوداظهاری کرده بودند با بررسی ها مشخص شد که معدل درست را درج کرده اند و مشکلی بوجود نیامد.

رییس سازمان سنجش افزود: با توجه به اعمال تاثیر قطعی سوابق تحصیلی تاخیر ۲۵ روزه در اعلام نتایج نهایی و آغاز سال تحصیلی داشتیم که این هم به دلیل کنترل های نهایی در اعمال نمره داوطلبان و وجود دو آزمون نوبت دی و تیرماه و در نهایت اعمال تاثیر قطعی سوابق بود. در فرآیند آزمون ۱۴۰۲ دروس عمومی از کنکور حذف شد و آزمون از دروس اختصاصی اخذ شد و اثر قطعی سوابق ۴۰ درصد بود. امیدواریم تجربه ۱۴۰۲ برای آزمون ۱۴۰۳ اثربخش باشد.

وی تاکید کرد: برای آزمون سراسری ۱۴۰۳ داوطلبان یک کارپوشه یا پروفایل ایجاد می کنند و تمامی فرآیند ثبت نام از طریق همین کارپوشه انجام می شود. داوطلبان سال گذشته نیازی به ایجاد کارپوشه جدید ندارند و سیستم سنجش به افرادی که دارای کارپوشه هستند هم اجازه ایجاد کارپوشه جدید نمی دهد. کارپوشه منزلگاه الکترونیکی آزمون داوطلب است و تمامی اطلاعات فرد و نمرات آزمون ها در آن ثبت است.

پورعباس افزود: در آزمون سراسری ۱۴۰۳ دو تغییر عمده داریم که یکی از آنها اضافه شدن گروه «فرهنگیان» به گروه های پنجگانه علوم انسانی، علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی، هنر و زبان های خارجی است. تغییر دیگر این است که گروه شناور آزمون سراسری زبان یا هنر خواهد بود و دیگر امکان شرکت در دو گروه هنر و زبان به صورت همزمان وجود ندارد. آزمون این دو گروه همزمان خواهد بود.

وی با اشاره به ایجاد گروه فرهنگیان در آزمون سراسری ۱۴۰۳ گفت: گروه فرهنگیان یک گروه جداگانه است ولی فردی که متقاضی آزمون گروه فرهنگیان است باید در یکی از گروه های اصلی یا یکی از گروه های شناور ثبت نام کند و علاقمندی خود را برای شرکت در این آزمون اعلام کنند. فردی که علاقمند به شرکت در آزمون اختصاصی فرهنگیان باشد باید در یکی از گروه های پنجگانه شرکت کند چون ۴۰ درصد نمره اش از آزمون کنکور و ۶۰ درصد نمره اش از آزمون اختصاصی فرهنگیان است.

رییس سازمان سنجش افزود: پس از آزمون فرد ۲۵ درصد نمره را باید از آزمون ارزشیابی صلاحیت های معلمی که از سوی آموزش و پرورش به صورت آزمایشات، مصاحبه و گزینش طراحی و برگزار می شود کسب کند. ۲۵ درصد از مجموع آزمون های کتبی در زمان آزمون سراسری کسب می شود. ۵۰ درصد هم باید از سوابق تحصیلی کسب کرده باشد که در مجموع ۱۰۰ درصد نمره را بدست آورد.

وی افزود: نتایج نهایی پذیرش در گروه فرهنگیان قبل از انتخاب رشته اعلام می شود. اگر فرد قبول شده باشد امکان پذیرش و ثبت نام را دارند. در صورت درخواست انصراف در این فرصت می تواند انصراف دهد. در صورت عدم قبولی هم می تواند در صورتی که در آزمون سراسری علاقمندی برای سایر رشته ها را اعلام کرده باشد، نیز می تواند انتخاب رشته کند و رشته های سایر دانشگاه ها را انتخاب کند.

پورعباس گفت: تاثیر سوابق تحصیلی برای نظام آموزشی ۶ – ۳ – ۳ در آزمون سراسری ۱۴۰۳ در سه گروه اصلی علوم انسانی، علوم تجربی و علوم ریاضی ۵۰ درصد است. در گروه های هنر و زبان به دلیل نبود دروس عمومی میزان تاثیر سوابق تحصیلی ۲۸ درصد است.

رییس سازمان سنجش تاکید کرد: داوطلبان توجه داشته باشند آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در دو نوبت اردیبهشت ماه و تیرماه ۱۴۰۳ برگزار می شود اما آزمون فرهنگیان تنها در نوبت اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به تجیهز سازمان سنجش به تجهیزات فنی و اجرایی جدید و به روز خاطرنشان کرد: در این زمینه توانسته ایم تجهیزات سنجشی جدید را نصب و راه اندازی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا