دانشگاهی

ثبت‌نام در فراخوان جذب هیات علمی آغاز شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور از ۱۱ تا ۱۷ تیرماه مهلت داشتند با مراجعه به سامانه جذب اعضای هیأت علمی براساس سهمیه اختصاص یافته نسبت به تایید رشته‌های مورد نیاز خود اقدام کنند.

ثبت‌نام متقاضیان جذب هیأت علمی دانشگاه‌های کشور از امروز بیستم تیر ماه از طریق سامانه جذب اعضای هیأت علمی آغاز می شود و تا دوم مردادماه ادامه خواهد داشت.

بیش از این قرار بود ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی در ۱۸ اردیبهشت ماه صورت بگیرد که مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد به دلیل پاره ای از مشکلات امکان ثبت نام فراخوان تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده است.

جعفر جعفری معاون مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم نیز درباره علت تاخیر در فرایند فراخوان اردیبهشت جذب اعضای هیأت علمی، گفته بود: دلیل این تاخیر هماهنگی و مذاکره با سازمان اداری و استخدامی و اخذ ردیف های استخدامی بود که با دستور و تایید ریاست جمهوری و به منظور جذب فرهیختگان و جوانان مستعد در دانشگاه‌های کشور صورت پذیرفت و ردیف های استخدامی مورد نیاز اخذ شد.

بر اساس مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای انقلاب فرهنگی سن جذب عضویت هیأت علمی تا ۴۵ سال افزایش یابد و برای افرادی که با سن ۳۰ تا ۳۵ سال با مدرک دکتری متقاضی عضویت هیأت علمی هستند ۷ امتیاز علمی و برای افرادی که با سن ۳۵ تا ۴۰ سال با مدرک دکتری متقاضی عضویت هیأت علمی هستند ۳ امتیاز علمی در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد؛ در بررسی صلاحیت عمومی متقاضیان عضویت هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به ازای تأهل ۵ امتیاز و در صورت داشتن هر فرزند ۳ امتیاز به امتیازات صلاحیت عمومی افزوده می‌شود و در صورت تساوی امتیازات طبق فرم بررسی صلاحیت عمومی، اولویت با فرد متأهل است.

در این زمینه دکتر سیدمختار موسوی معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم توضیحاتی ارائه داد و به ایسنا داد و گفت: بر اساس این مصوبه سقف سن شرکت در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها در مقایسه با گذشته افزایش پیدا کرده است و ما ملزم به اجرای این مصوبه هستیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در گذشته و قبل از تصویب مصوبه فعلی، سن شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برای متقاضیان دکتری ۴۰ و کارشناسی ارشد نیز ۳۵ سال تعیین شده بود. اما با تصویب و ابلاغ مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی این سن افزایش پیدا کرده است.

معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم تاکید کرد: در حال حاضر سقف سن جذب برای متقاضیان دکتری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ۴۵ سال و برای متقاضیان کارشناسی ارشد نیز به ۴۰ افزایش پیدا کرده است.

دکتر موسوی تاکید کرد: البته بین سن ۴۰ تا ۴۵ و ۳۵ تا ۴۰ نیز یک امتیازی برای متقاضیان هیات علمی که سن کمتری دارند، قائل شده است که به نوعی به جوان‌گرایی نیز توجه کرده باشیم. یعنی کسانی که در سن پایین هیات علمی می‌شوند امتیازی از نظر عددی و کمی داشته باشند که در ابلاغیه جدید هیات عالی جذب شورای انقلاب فرهنگی اشاره شد.

وی یادآور شد: مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال جاری اجرایی خواهد شد و ما در فراخوان جذب امسال این ویژگی‌ها را لحاظ خواهیم کرد.

معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم خاطرنشان کرد: مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم با مصوبه جدید هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی موافق است و فکر می‌کنیم این مصوبه مزایای زیادی خواهد داشت. در واقع متقاضیانی برای جذب وجود دارند که در سن ۴۰ تا ۴۵ قرار گرفته و از قابلیت علمی بالایی برخوردار می‌باشند و نمی‌شود به صِرف اینکه سن آنها بالای ۴۰ بوده از امکان رقابت برای جذب دانشگاه‌ها از گردونه رقابت حذف شوند.

موسوی تاکید کرد: با توجه به اینکه شرایط سنی افراد برای شرکت در فراخوان امتیازبندی شده و افرادی که جوان  و قابلیت علمی بالاتری داشته باشند از امتیاز بالایی برخوردار می‌شوند. بر این اساس کسانی که بین ۳۵ تا ۴۰ قرار دارند امتیازاتی برای فراخوان جذب در مقایسه با افرادی که بین ۴۰ تا ۴۵ هستند کسب خواهند کرد.

دکتر محمدعلی کی‌نژاد رئیس هیأت عالی جذب هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ایسنا گفت: امتیازات تاهل و فرزند داشتن زمانی برای متقاضیان جذب در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی لحاظ خواهد شد که افراد از نظر علمی و عمومی حداقل شرایط و امتیازات قبولی و هیات علمی شدن در این مراکز را کسب کرده باشند و در مرحله رقابت امتیازات فرزندی برای آنها لحاظ خواهد شد.

وی تاکید کرد: امتیازات تاهل و فرزند داشتن برای جذب اعضای هیات علمی در صلاحیت عمومی متقاضیان لحاظ خواهد شد و هیچ تاثیری در مباحث علمی نخواهد داشت.

رئیس هیأت عالی جذب هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: در گذشته به این صورت بود که برای بررسی صلاحیت عمومی اگر متقاضیان جذب شرایط مساوی داشتند اولویت پذیرش برای جذب هیات علمی با فرد متاهل بود اما با مصوبه جدید وقتی فرد حداقل شرایط عمومی را داشته باشد تعداد فرزندان متقاضی نیز در روند جذب تاثیر دارد و امتیازاتی به فرد داده می‌شود.

کی‌نژاد خاطرنشان کرد: در گذشته در فرایند جذب هیات علمی به فرد مجرد متقاضی هیات علمی فرصت داده می‌شد در بازه زمانی یک تا دو سال ازدواج کند یا اینکه اگر فرد مجرد یا متاهل شرایط مساوی جذب داشتند اولویت را به فرد متاهل می‌دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا