آزمون‌هاورودی دکتری

تشریح دلایل افزایش هزینه ثبت‌نام آزمون دکتری ۱۴۰۲

پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از خبرگزاری فارس گزارش می دهد: «کنکور» در هر مقطعی برای مردم ایران حساسیت‌های خاص خود را دارد چرا که برخی سرنوشت خود را به تحصیل عالی و قبولی در کنکور گره زده‌اند.

از این رو در میان اخبار کنکوری با حواشی بسیاری نیز رو به رو می‌شویم، این روزها که زمان ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ است، داوطلبان ورود به این مقطع حساسیت‌ها و حواشی را تجربه می‌کنند.

آزمون نیمه‌متمرکز دکتری سال ۱۴۰۲ در روز ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود و داوطلبان شرکت در این آزمون برای ثبت‌نام تا فردا پنج شنبه سوم آذرماه مهلت دارند تا با خرید کارت اعتباری ۳۷۸ هزار تومانی برای ثبت‌نام اقدام کنند.

برخی از داوطلبان آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۱۴۰۲ با ثبت پویشی در سامانه فارس من خواستار کاهش هزینه ثبت نام این آزمون شدند.

حمید عربی سردبیر سوژه فارس من در این باره گفت: مبلغی که می‌خواهند برای ثبت نام در آزمون دکتری اعمال کنند غیر منطقی است چرا که با این وجود، هزینه ثبت‌نام کنکور دکتری از نرخ تورم هم بیشتر است در حالیکه مخاطب کنکور بیشتر قشر دانشجو است که معمولا این قشر شغل و درآمد خاصی ندارند.

وی افزود: هزینه ثبت‌نام نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است.

داوطلب دیگر آزمون دکتری نیز با گلایه از افزایش هزینه ثبت نام آزمون دکتری، گفت: هزینه ثبت نام دکتری ۱۴۰۲ را چند برابر افزایش داده‌اند و تأمین این هزینه برای دانشجویان مشکل است.

یکی دیگر از داوطلبان آزمون دکتری نیز گفت: بنده و همسرم هر دو دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد و در حال تکمیل پایان نامه هستیم اما بخاطر بالا بودن هزینه ثبت‌نام آزمون دکتری نتوانستیم در این آزمون ثبت‌نام کنیم، قبول کنید که با داشتن ۲ فرزند و اجاره خانه این هزینه برای ما قابل تامین نبود.

یکی از داوطلبان نیز با انتقاد از افزایش هزینه ثبت‌نام آزمون دکتری گفت: ما از مسوولان می‌خواهیم که دلیل بالا رفتن هزینه ثبت نام را بگویند شاید دلیل منطقی برای این کار داشته‌اند.

تشریح جزئیات و دلایل افزایش هزینه ثبت نام آزمون دکتری سال ۱۴۰۲

موضوع ناراحتی داوطلبان کنکور دکتری نسبت به هزینه ثبت‌نام را با قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور مطرح کردیم تا وی دلایل افزایش هزینه ثبت نام آزمون ورودی مقطع دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را تشریح کند.

محمدحسین حاجیلو قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره برگزاری آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۴۰۲، گفت: برای برگزاری این آزمون، فعالیت‌های بسیاری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود و بر همین اساس هزینه‌های ثابت و متغیر این آزمون با توجه به حجم فعالیت‌ها و تورم موجود به صورت پله‌ای افزایش یافته است.

وی با اشاره به برگزاری آزمون‌های متفاوت از سوی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: این سازمان هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود که برای داوطلبان مشهود نیست و می‌توان به جرأت اذعان کرد که میانگین هزینه هر داوطلب آزمون دکتری با توجه به ۲۴۶ کدرشته امتحانی، حداقل دو برابر مبلغی است که از داوطلبان این آزمون هنگام ثبت نام دریافت می‌شود زیرا هرچه تنوع رشته‌ها بیشتر می‌شود خدمات بیشتری برای برگزاری آزمون مورد نیاز است.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به هزینه‌های عمومی و اداری برگزاری آزمون‌ها، گفت: بخشی از این هزینه‌ها صرف تهیه کاغذ و چاپ سؤالات و پاسخنامه، دستمزد طراحان سؤال و عوامل اجرایی و هزینه‌های مراکز برگزاری آزمون‌ها در تهران و شهرستان‌ها می‌شود.

حاجیلو با اشاره به استفاده سازمان از سرویس‌های حمل و نقل پستی زمینی و هوایی برای ارسال و بازگشت محموله سؤالات شامل دفترچه و پاسخنامه، گفت: تعرفه‌های ارسال مرسوله‌ها افزایش یافته است و راه دیگری به جز استفاده از این خدمات وجود ندارد.

قائم مقام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: درصدد هستیم تا هزینه‌های اداری را به نفع داوطلب کاهش دهیم اما برخی از فرایندها برای حفظ سلامت آزمون و رعایت عدالت آموزشی در گزینش علمی بسیار ضروری است.

وی تصریح کرد: بهای تمام شده آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری (Ph.D) سال ۱۴۰۲ بدون احتساب هزینه‌های محل برگزاری لحاظ شده است تا هزینه‌های دریافتی از داوطلبان بیش از این افزایش نیابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا