دانشگاهی

بودجه دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان افغانستانی ۵ برابر شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از دانشگاه تهران، معصومه ملک، مدیرکل امور اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل معاونت بین‌الملل دانشگاه تهران در مراسم گردهمایی دانشجویان افغانستانی دانشگاه تهران که در محل باشگاه دانشجویان برگزار شد، با اشاره به آمار ۴۷۰ نفری دانشجویان افغانستان در دانشگاه تهران گفت: ۱۴۰ نفر از این دانشجویان، دانشجویان دختر هستند.

وی درباره تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان افغانستانی، اظهار کرد: برآوردها نشان می‌دهد مجموع شهریه‌ای که دانشگاه تهران از هر دانشجوی افغانستانی دریافت می‌کند، کمتر از هزینه‌ای است که برای هر دانشجو در طول دوران تحصیل صورت می‌گیرد.

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران، ارائه بورس به دانشجویان افغانستانی به‌ویژه دانشجویان دختر را از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان افغانستانی برشمرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران دارای بورس تحصیلی هستند که این بورس از ۲۰ تا ۸۰ درصد شهریه را شامل می‌شود.

بودجه دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان افغانستانی ۵ برابر شد

ملک همچنین گفت: با تصویب شورای بین الملل، هیأت رئیسه و هیأت امنای دانشگاه تهران، بودجه دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان افغانستانی ۵ برابر شد. بر این اساس، در سال جاری به میزان بیشتری می‌توانیم از دانشجویان افغانستانی بویژه دانشجویان دختر حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویانی که بورس می‌گیرند، یک سری تکالیف و وظایفی هم دارند و در دوره تحصیل نباید دچار افت تحصیلی شوند.

ساماندهی کانون فارغ‌التحصیلان بین‌الملل دانشگاه تهران

ملک همچنین با اشاره به ساماندهی کانون فارغ‌التحصیلان بین‌الملل دانشگاه تهران اظهار داشت: دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران می‌توانند از طریق آشنایی با این فارغ‌التحصیلان که اکنون دارای شرکت‌ها و مؤسسات معتبر هستند، در کنار تحصیل به آینده شغلی خود نیز بیاندیشند.

اعطای بورس تحصیلی کامل به ۵ درصد دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران

مدیر کل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران همچنین بر حمایت ویژه از دانشجویان نخبه افغانستانی اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران امسال به ۵ درصد دانشجویان بین‌الملل نخبه، بورس تحصیلی کامل می‌دهد. همزمان با آغاز بررسی اولیه پرونده‌ها، دو نفر اولی که این بورس شامل حالشان شده است، دو دانشجوی دختر افغانستانی هستند.

دریافت ریالی شهریه دانشجویان افغانستانی

وی همچنین با اعلام اینکه شهریه دانشجویان افغانستانی در دانشگاه تهران یک‌چهارم شهریه سایر دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران است، اظهار کرد: دانشگاه تهران دریافت شهریه دانشجویان افغانستانی را به ریال تبدیل کرده است. دانشجویان افغانستانی در حال حاضر شهریه‌ای معادل دانشجویان ایرانی پردیس‌های خودگردان دانشگاه تهران پرداخت می‌کنند.

جزئیات پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان افغانستانی در مقطع کارشناسی دانشگاه تهران

ملک درباره شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان افغانستانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه تهران، اعلام کرد: برادران و خواهران افغانستانی که دارای معدل بالا و سوابق تحصیلی خوب باشند، می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی وارد مقطع کارشناسی دانشگاه تهران شوند. مراحل بررسی و پذیرش این داوطلبان با تصمیم شورای پذیرش دانشگاه تهران جلو می‌رود.

درخواست داوطلبان افغانستانی ۲۰ روزه بررسی می‌شود

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران در پایان گفت: شاید در گذشته تصمیم‌گیری درباره پرونده‌ها و درخواست‌های پذیرش دانشجو خیلی طولانی می‌شد اما در حال حاضر حداکثر تا ۲۰ روز از ارائه درخواست، موضوع توسط شورای پذیرش دانشگاه تهران تصمیم‌گیری می‌شود.

در پایان این گردهمایی، اسرا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، سارا صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم و فنون نوین، سمیه حسامی دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت، صدیقه رضایی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، فاطمه کارند دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکدگان فارابی و مومنه سادات حسینی دانشجوی دکتری دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران به عنوان دانشجویان برتر دختر افغانستانی دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا