آزمون‌هادانشگاهیورودی دکتری

بخشنامه وزارت علوم به دانشگاهها درباره پذیرش بدون آزمون در دکتری

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، معاون آموزشی وزارت علوم در بخشنامه ای در تاریخ سوم تیرماه ۱۴۰۲ جدیدترین تغییرات آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری را به روسای دانشگاه ها جهت اجرا ابلاغ کرد.

بخشنامه مذکور به این شرح است: پیرو ابلاغ آیین نامه‌های پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری مصوب سال ۱۴۰۱ و بر اساس هفتاد و نهمین جلسه شورای هدایت استعدادهای درخشان در خصوص اجرای بند ۳-۲ ماده ۳ ابلاغیه شماره ۲.۳۰۷۸۶۲ تاریخ ۱۷ دی ۱۴۰۱ (از تاریخ دانش آموختگی متقاضی تا اول مهرماه سال پذیرش در دوره دکتری بیش از دوسال نگذشته باشد) مصوبه زیر برای استحضار و اجرا ابلاغ می شود:

دانشگاه اختیار دارد برای پذیرش بدون آزمون سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ متقاضیانی که پیش از ابلاغ آیین نامه های یاد شده (مصوبه شماره ۲.۳۰۷۸۶۲ تاریخ ۱۷ دی ۱۴۰۱ و مصوبه شماره ۲.۳۷۹۶۰۲ تاریخ ۱۸ اسفند ۱۴۰۱) دانش آموخته شده و براساس مصوبه قبلی برنامه ریزی کرده اند اجرای بند یاد شده را طبق روال گذشته انجام دهد، همچنین دانشگاه موظف به اطلاع رسانی آیین نامه مصوب سال ۱۴۰۱ به متقاضیان جهت آگاهی از ضوابط پیش بینی شده در سال‌های آتی است.

به گزارش مهر، آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعداد های درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری که دی ماه سال گذشته برای پذیرش دانشجو در مهرماه سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به روسای دانشگاه ها ابلاغ شده بود به شرح زیر است :

در راستای برنامه تحول آموزشی وزارت علوم و پیرو مصوبه جلسه شماره ۷۸ مورخ ۳۰ مهر ۱۴۰۱ شورای هدایت استعداد درخشان آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعداد های درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری جهت اجرا برای پذیرش دانشجو در مهرماه سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ می شود، مهمترین تغییرات در آیین نامه های جدید به شرح زیر است :

الف: در آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، شرایط استعداد درخشان از ۱۵ درصد برتر در معدل کل به ۲۰ درصد برتر افزایش یافته است.

ب: موارد احرازصلاحیت استعداد درخشان و پذیرش که در مصوبات پیشین شورای هدایت استعدادهای درخشان شفاف شده بود به صورت یکپارچه در آیین نامه های جدید لحاظ شده است.

ج: احکام صادره توسط هیات عمومی دیوران عدالت اداری در آیین نامه هیا جدید لحاظ شده است.

د: امکان پذیرش دانشجواستعداد درخشان در سایر زیرنظام های آموزش عالی در آیین نامه های جدید فراهم شده است.

ه:پذیرش بدون آزمون از طریق آیین نامه های مذکور با اعلام فراخوان عمومی و رسمی و بررسی مدارک یا مصاحبه های مورد نیاز توسط گروه. دانشکده انجام می پذیرد.

و: با توجه به زمان ابلاغ آیین نامه جدید پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، زمان اعلام فراخوان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موضوع ماده ۹ تا پایان بهمن ماه و اعلام نتایج اولیه به متقاضیان تا پایان اسفند ماه تمدید می شود.

در پایان به اطلاع می‌رساند شیوه‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان به شیوه استاد محور مبتنی بر نیاز در مقاطع ارشد و دکتری نیزتا بهمن ماه جهت اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌های ابلاغ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا