دانشگاهی

افتتاح ۳ خوابگاه دانشجویی دخترانه توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

وزیر علوم خبر داد؛

پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از وزارت علوم گزارش می دهد:

آئین افتتاح و بهره‌برداری از سه خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه‌های ارومیه، سنندج و علوم پزشکی دامغان با حضور وزیر علوم، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مدیران‌عامل گروه تدبیر و بنیاد ۱۵ خرداد و معاون وزیر بهداشت درمحل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد.

در این مراسم محمدعلی زلفی‌گل، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: بهترین سرمایه‌گذاری در کشور، هزینه برای آینده‌سازان و نخبگانی است که نیروی انسانی و سرمایه اصلی کشور را خواهند ساخت.

وی افزود: از مخبر و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) واقعا بابت برعهده گرفتن مسئله ساخت خوابگاه‌های دانشجویی دختران و رفع دغدغه خانواده‌ها و دانشجویان متشکرم، آن هم در شرایطی که ستاد درگیر پروژه‌های بزرگ و ملی متعدد دیگری است که هرکدام یک پروژه عظیم به حساب می‌آیند.

وزیر علوم ادامه داد: نهضت ساخت خوابگاه را باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم و سایر خیرین و نهاد‌ها راهم به این سمت بیاوریم، دشمن می‌داند که اگر ایران درزمینه علم و فناوری دست برتر را پیدا کند شکست‌ناپذیر می‌شود، پس باید با تمام توان به این سمت پیش برویم همانطورکه بعدازانقلاب با سرعت قابل قبولی به جلو رفته‌ایم.

وی با بیان اینکه اگر ما هزینه لازم را برای توسعه علم و فناوری، کارآفرینی و اشتغالزایی صرف کنیم، بلاشک با کشور‌های پیشرفته هیچ اختلافی نخواهیم داشت، افزود: ما از نعماتی برخورداریم که دنیای پیشرفته آن را ندارد ما از تمدن، تاریخ و ریشه‌ای برخورداریم که بسیاری از کشور‌های پیشرفته آن را ندارند.

وزیر علوم ادامه داد: دشمن ما یقین دارد که جمهوری اسلامی دنبال سلاح هسته‌ای نیست بلکه می‌دانند زمینه هسته‌ای ایران پایه‌ای برای دیگر علم‌ها و افق‌های آینده علم است.

زلفی‌گل با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در منطقه رتبه اول را دارد، ادامه داد: در بدو انقلاب ١٧٠ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و بعضاً کارشناسی‌ارشد داشتیم، اما امروز بالغ بر ١۵٠ هزار دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل داریم.

زلفی‌گل تأکید کرد: در حال حاضر تعداد اعضای هیأت علمی به ٨٠ هزارنفر رسیده و دانشگاه‌های ما در آسیا و رنکینگ دنیا سری در سر‌ها دارند و نشان میدهد سرمایه‌گذاری ایران در بخش علمی مؤثر بوده است.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه توسعه ششم باید بخشی از درآمد ناخالص ملی را صرف تحقیقات می‌کردیم که طبق آمار کمتراز نیم درصد آن صرف تحقیقات شده است، افزود: این میزان نشان می‌دهد آنطور که شایسته است سرمایه‌گذاری انجام نشده و دولت سیزدهم مصمم است که دراین مبحث ورود جدی و متفاوتی کند و به طور کل برای ایجاد جهش دراین زمینه به همکاری نهاد‌هایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیازمندیم.

سیدمصطفی سیدهاشمی معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته وحدت و ایام ولادت پیامبر اعظم (ص) گفت: در راستای تأکیدات رهبرمعظم انقلاب و دستور مخبر عملیات احداث خوابگاه‌های دانشجویی بنیاد ١۵ خرداد ساخت کامل ١۴ خوابگاه را طی تفاهم با وزارت علوم و بهداشت متعهد شده است، افزود: تا امروز پنج خوابگاه جدید دانشجویی افتتاح کردیم، سال گذشته دو خوابگاه در شهرکرد و نیشابور و امروز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های ارومیه، سنندج و دانشگاه علوم پزشکی دامغان را افتتاح و تحویل دولت خواهیم داد.

وی گفت: کل ظرفیت این ١۴ خوابگاه سه هزار و ١٠٠ نفر است و ٧٠ هزار مترمربع زیربنای خوابگاه‌هاست، شش خوابگاه برای دانشگاه‌های وزارت بهداشت و هشت خوابگاه متعلق به وزارت علوم است.

سید هاشمی با بیان اینکه خوابگاه‌هایی که امروز افتتاح شد ظرفیت ٧۴٠ نفری دارد و زیربنای آن ١۶ هزار و ۵٠٠ متر مربع است افزود: ١٣٠ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز این سه خوابگاه هزینه شده و عملیات ساخت خوابگاه‌های دانشگاه‌های بجنورد، علوم پزشکی و خلیج فارس بوشهر هم به پایان رسیده و آماده تجهیز است.

وی تصریح کرد: خوابگاه دانشگاه اراک، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی قائن، تربت حیدریه، دانشگاه بندرعباس و مراغه نیز براساس زمان‌بندی انجام شده پایان امسال و بهار سال آینده افتتاح خواهند شد.

معاون ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: این خوابگاه‌ها با استفاده از مدرن‌ترین استاندارد‌های فنی طراحی و ساخت شده است که شامل اتاق تلویزیون، مطالعه، سالن ورزشی، اتاق مهمان و سالن ملاقات جهت رفاه و بهره‌برداری دختران دانشجو انجام شده است.

سید هاشمی افزود: خوشبختانه سامانه‌ای در بنیاد ۱۵ خرداد راه‌اندازی شده که مردم و خیرین بتوانند به هر میزانی که می‌خواهند کمک کنند و کمک‌شان به اسم خودشان ثبت شود، خوشحالم که اعلام کنم ظرف ١۴ ماه با استفاده از این سامانه ٣١٣ میلیارد تومان با کمک مردم و خیرین جمع‌آوری شده که نشان می‌دهد این سامانه، سامانه‌ای قوی بوده و خیرین نیز به خوبی به میدان آمدند که این مبالغ صرف احداث مدارس، خوابگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اشتغالزایی و سایر طرح‌ها درمناطق محروم میشود.

در ادامه این مراسم در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با سه استان کردستان، آذربایجان‌غربی و سمنان خوابگاه‌های دانشجویی جدید افتتاح شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا