آزمون‌هاورودی دکتری

اعلام وضعیت نظام وظیفه داوطلبان کنکور دکتری ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، شرایط نظام وظیفه داوطلبان ذکور کنکور دکتری ۱۴۰۳ در دفترچه ثبت نام این آزمون تشریح شد.

براساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، متقاضی مرد لازم است به هنگام پذیرش در دانشگاه (قبولی قطعی و ثبت‌نام)، یکی از شرایط مشروحه زیر را از لحاظ وضعیت مشمولیت و مقررات وظیفه عمومی داشته باشند و یکی از کدهای ۱۱گانه ذیل را در بند ۱۵ فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج کنند، در غیر اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

¤ کد ۱) دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند.

¤ کد ۲) دارا بودن کارت معافیت دایم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران، موارد خاص و…).

¤ کد ۳) فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی دارای برگ آماده به خدمت بدون غیبت (که تاریخ فراغت از تحصیل آنان در سنوات مجاز تحصیلی باشد) و زمان پذیرش و ثبت‌نام آنان در دانشگاه قبل از تاریخ اعزام به خدمت (مندرج در برگ اعزام) است.

تبصره: افرادی که تاریخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولی دانشگاه است، لازم است در تاریخ مقرر (مندرج در برگ اعزام) به خدمت اعزام شوند و در صورت قبولی در دانشگاه و دارا بودن سایر شرایط و ضوابط، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد. در غیر اینصورت غایب محسوب شده و مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

¤ کد ۴دانشجویان سال آخر مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی که تا تاریخ ۱۴۰۳/۶/۳۱ در سنوات مجاز تحصیل (برابر تبصره ۱ و ۲ ماده ۳۳ قانون وظیفه عمومی) فارغ‌التحصیل می‌شوند.

¤ کد ۵) فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی که در سقف سنوات مجاز فارغ‌التحصیل شده و از تاریخ فراغت از تحصیل آن‌ها تا زمان پذیرش در مقطع دکتری تخصصی، بیش از یک سال سپری نشده و وارد غیبت نشده باشند.

¤ کد ۶) کارکنان متعهد خدمت در سازمان‌ها و یا وزارتخانه‌ها با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.

¤ کد ۷کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.

¤ کد ۸طلاب علوم دینی دارنده مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی و دارای معافیت تحصیلی حوزوی.

 در صورتی که که مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان تأیید کنند که طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه، به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند، با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است. درضمن هر موقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه‌ای را لغو یا خاتمه یافته اعلام کند، ادامه تحصیل وی در دانشگاه منوط به اجازه سازمان وظیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی دانشگاهی است. این دسته از دانشجویان برای ثبت‌نام در هر ترم تحصیلی باید نامه موافقت حوزه علمیه مربوط و معافیت تحصیلی حوزوی را ارائه کنند.

¤ کد ۹مشمولان دارای برگه معافیت موقت هولوگرام‌دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت و یا…) در مدت اعتبار آن.

  • این مشمولان بایستی مجوز لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه را از معاونت وظیفه عمومی استان محل استقرار دانشگاه اخذ کرده و با احراز سایر شرایط و مقررات وظیفه عمومی می‌توانند در دانشگاه ثبت‌نام و ادامه تحصیل دهند.

¤ کد ۱۰) کارکنان وظیفه (در حال خدمت) فارغ‌التحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی در سنوات مجاز تحصیلی و بدون غیبت اولیه.

  • این دسته از کارکنان وظیفه پس از اعلام قبولی از سوی دانشگاه، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت، مشروط به اینکه قبلاً دانشجوی اخراجی نبوده و سابقه فرار از خدمت نیز نداشته باشند، برای ادامه تحصیل پس از احراز سایر شرایط از طریق دفاتر خدمات الکترونیک پلیس+۱۰ ترخیص خواهند شد.

تبصره: کارکنان وظیفه‌ای که خدمت آنان تا تاریخ ۱۴۰۳/۶/۳۱ به اتمام می‌رسد، مجاز به شرکت در آزمون هستند. لیکن باید پس از قبولی و موقع ثبت‌نام در دانشگاه، کارت پایان خدمت هوشمند ارائه کنند.

¤ کد ۱۱دانشجویان انصرافی مقطع دکتری ناپیوسته دانشگاه‌ها، در صورتی که در سنوات اولیه موضوع تبصره ۱ ماده ۳۳ قانون، از تحصیل انصراف داده و همچنین از تاریخ انصراف آنان در دانشگاه و یا رشته قبلی تا زمان پذیرش در دانشگاه و رشته جدید، بیش از یکسال سپری نشده باشد. مضافاً مشروط به اینکه از تاریخ ۲۲/۸/۹۰ به بعد، از امتیاز یک بار انصراف استفاده نکرده باشند.

یادآوری‌های مهم مقررات وظیفه عمومی

۱) مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه معافیت تحصیلی برای آنان صادر نمی‌شود و دانشگاه‌ها مجاز به ثبت‌نام از آنان نیستند.

۲) مشمولان فارغ‌التحصیل مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته (Ph. D) مجاز به شرکت مجدد در این آزمون نیستند.

۳) دانشجویان اخراجی دانشگاه‌ها تا پایان خدمت دوره ضرورت و یا اخذ معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نیستند.

۴) سنوات تحصیلی مجاز در مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته (Ph. D) حداکثر شش سال است.

۵) دانشجویان مورد پذیرش در دانشگاه‌ها لازم است جهت اخذ معافیت تحصیلی در مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته، با برگ درخواست معافیت تحصیلی مقطع فوق به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ شهرستان محل استقرار دانشگاه مراجعه کنند؛ در غیر اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نبوده و از ادامه تحصیل آنان جلوگیری بعمل می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا