دانشگاهی

اشتغال ۱۶۰ هزار فارغ‌التحصیل دکتری در آینده نزدیک

پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از خبرگزاری آنا گزارش می دهد: پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا خاطرنشان کرد: یک برنامه جدی برای نیروی انسانی در سال پیش رو در نظر گرفته‌ایم که یکی از آن‌ها استفاده بهینه از ظرفیت فارغ‌التحصیلان دکتری کشور در قالب پسادکتری خواهدبود که قرار است در شورای وزارت عتف به تصویب برسد تا نیروها بتوانند در شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت کنند.

وی افزود: در گذشته از این ظرفیت به‌خوبی استفاده نکرده‌ایم، یعنی تعداد زیادی از دانشجویان پسادکتری را حمایت کرده‌ایم، در صورتی‌که فارغ‌التحصیلان دکتری بهترین پژوهشگران نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا هستند.

صالحی تصریح کرد: در سال گذشته ایالات متحده ۶۸ هزار محقق پسادکتری را از تمام دنیا برای فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان به خدمت گرفته است، در حالی‌که این تعداد در ایران بسیار اندک است. حدود ۱۶۰ هزار دانشجوی دکتری در کلاس‌های درس تحصیل می‌کنند که باید این ظرفیت را پتانسیل‌سازی کنیم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به‌زودی در شرکت‌های دانش‌بنیان از آن‌ها بهره گیریم.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در حوزه علوم انسانی بسیار مورد توجه قرار گرفته بحث استفاده بهینه از محققان پسادکتری در شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور است که آن‌ها را به‌کار خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا