دانشگاهی

اشتغال ۱۰۰ درصدی در ۷ رشته دکتری

 پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران به نقل از خبرگزاری مهر گزارش می دهد: بر اساس آمار حاصل از طرح رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه‌ها (طرح پایش) در سال ۱۴۰۰، ۶۸ دانشگاه، پژوهشگاه و مرکز آموزش عالی در این طرح مشارکت کردند.

در طرح رصد اشتغال دانش آموختگان معمولاً وضعیت اشتغال دانش آموختگان ۴ سال قبل به عنوان نمونه آماری مدنظر قرار می‌گیرد، بنابراین در سال جاری، وضعیت اشتغال دانش آموختگان ۴ سال قبل یعنی دانش آموختگان مهر سال ۱۳۹۵ الی شهریور سال ۱۳۹۶ مورد بررسی قرار گرفته است. در این پایش از دانشگاه‌ها خواسته شده حداقل ۹۰ درصد دانش آموختگان هر رشته برای این منظور مورد بررسی قرار گیرند.

بر اساس آماری که دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم در اختیار خبرنگار مهر قرار داده، بیشترین درصد اشتغال در مقطع کاردانی مربوط به رشته‌های مهندسی کشاورزی، مهندسی مواد و متالوژی و مکانیک بوده است. در حالی که در مقطع دکتری بیشترین درصد اشتغال مربوط به رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و حسابداری بوده است.

در جداول زیر درصد اشتغال رشته‌های مختلف در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بر اساس طرح پایش در سال ۱۴۰۰ را مشاهده می‌کنید؛

عنوان رشته تحصیلی در مقطع کاردانیدرصد اشتغال
مهندسی کشاورزی۷۵ درصد
مهندسی مواد و متالوژی۷۰ درصد
مهندسی مکانیک۶۶ درصد
مهندسی عمران۶۱ درصد
مهندسی برق۴۷ درصد
مهندسی صنایع۴۳ درصد
تاریخ۴۰ درصد
مهندسی شیمی۳۰ درصد
مهندسی معماری۴ درصد

بر اساس جدول بالا، بیشترین درصد اشتغال در مقطع کاردانی مربوط به رشته‌های مهندسی کشاورزی، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و مهندسی برق است. اکثر رشته‌های با درصد بالای اشتغال در حوزه فنی و مهندسی و علوم کشاورزی هستند.

بیشترین میزان بیکاری در این مقطع نیز مربوط به رشته‌هایی نظیر علوم قرآنی، تاریخ و مانند آن است که بازار کار مناسبی را در کشور ندارند.

عنوان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسیدرصد اشتغال
دامپزشکی و دامپروری۸۰ درصد
تربیت بدنی۶۸ درصد
حسابداری۶۵ درصد
مهندسی شیمی۶۵ درصد
هنر۶۳ درصد
مهندسی مکانیک۶۲ درصد
مدیریت۵۹ درصد
مهندی مواد و متالوژی۵۹ درصد
علوم اجتماعی۵۷ درصد
مهندسی صنایع۵۷ درصد
روانشناسی و علوم تربیتی۵۵ درصد
مهندسی کامپیوتر۵۲ درصد
فیزیک۵۰ درصد
مهندسی کشاورزی۵۰ درصد

بر اساس جدول بالا، بیشترین درصد اشتغال در مقطع کارشناسی مربوط به رشته‌های دامپزشکی و علوم دامی، تربیت بدنی، حسابداری، مهندسی شیمی، هنر، مهندسی مکانیک، مدیریت و … است. اکثر رشته‌های با درصد بالای اشتغال در حوزه فنی و مهندسی و دامپروری و دامپزشکی و علوم انسانی هستند.

همچنین کمترین میزان اشتغال در این مقطع مربوط به رشته‌های تاریخ، الهیات و حقوق، زیست شناسی و مهندسی منابع طبیعی است.

عنوان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشددرصد اشتغال
مهندسی کامپیوتر۸۱ درصد
مهندسی صنایع۷۸ درصد
حسابداری۷۶ درصد
هنر۷۵ درصد
مهندسی برق۷۳ درصد
دامپزشکی و دامپروری۷۳ درصد
ریاضی۷۲ درصد
تربیت بدنی۶۹ درصد
علوم اجتماعی۶۹ درصد
روانشناسی و علوم تربیتی۶۸ درصد
مهندسی مکانیک۶۷ درصد
مهندسی مواد و متالوژی۶۷ درصد
مهندسی عمران۶۷ درصد
مدیریت۶۷ درصد
مهندسی هوافضا۶۶ درصد
مهندسی معماری۶۵ درصد

بیشترین درصد اشتغال در مقطع کارشناسی ارشد مربوط به رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، حسابداری است در حالی که در سال ۱۳۹۹، مهندسی مکانیک، حسابداری و مهندسی برق بیشترین اشتغال را داشتند.

اکثر رشته‌های با درصد بالای اشتغال در حوزه فنی و مهندسی و علوم انسانی است. برخی رشته‌ها مانند حسابداری در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با درصد بالای از میزان اشتغال برخوردار بوده‌اند. بیشترین میزان بیکاری نیز مربوط به شاغلین با رشته‌های تاریخ، معارف اسلامی و مهندسی منابع طبیعی است.

عنوان رشته تحصیلی در مقطع دکتریدرصد اشتغال
مهندسی کامپیوتر۱۰۰ درصد
مهندسی صنایع۱۰۰ درصد
حسابداری۱۰۰ درصد
علوم اجتماعی۱۰۰ درصد
مدیریت۱۰۰ درصد
مهندسی هوافضا۱۰۰ درصد
مهندسی نفت۱۰۰ درصد
حقوق و معارف اسلامی۹۹ درصد
دامپزشکی و دامپروری۹۵ درصد
روانشناسی و علوم تربیتی۹۵ درصد
مهندسی مواد و متالوژی۹۴ درصد
مهندسی عمران۹۴ درصد
مهندسی مکانیک۹۲ درصد
مهندسی شیمی۸۹ درصد
مهندسی برق۸۸ درصد
آمار۸۸ درصد
هنر۸۶ درصد

بیشترین درصد اشتغال در مقطع دکتری مربوط به رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، حسابداری است در حالی که بر اساس آمار سال گذشته رشته مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و مهندسی مواد در مقطع دکتری بیشترین اشتغال را برای دانش آموختگان خود به همراه آورده است. اکثر رشته‌های با درصد بالای اشتغال در حوزه فنی و مهندسی و علوم انسانی است.

برخی رشته‌ها مانند حسابداری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و رشته مهندسی کامپیوتر در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از درصد بالای اشتغال برخوردار بوده‌اند. همچنین کمترین میزان اشتغال نیز مربوط به رشته‌هایی همانند زیست شناسی، مهندسی منابع طبیعی و تاریخ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا