آزمون‌هادانشگاهیورودی دکتری

از افزایش هزینه ثبت نام آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها تا شیوه‌های جذب استعدادهای درخشان

وزیر علوم در برنامه برخط نهاد ریاست جمهوری پاسخ داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، محمد علی زلفی گل با حضور در مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری که ظهر امروز برگزار شد، در پاسخ گویی برخط به سئوالات و دغدغه های دانشجویان، اساتید و کارمندان پاسخ داد.

در این جلسه وزیر علوم در پاسخ به علت افزایش هزینه آزمون های ورودی دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دولت ردیف بودجه عمومی سازمان سنجش آموزش کشور را به حداقل ممکن رسانده است و می‌گوید خود سازمان هزینه ها را پرداخت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه هزینه سازمان سنجش آموزش کشور متعدد است، افزود: این هزینه ها شامل هزینه های هوایی، طراحی سئوال، قرنطینه طراحان سئوال، به روزسازی تجهیزات، هزینه های پرسنلی و غیره است؛ به این جهت این سازمان از طریق هزینه آزمون ها مجبور به تامین و پرداخت هزینه های خود است.

زلفی گل تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور به دنبال کسب درآمد نیست؛ بخشی زیادی از درآمدهای این سازمان صرف هزینه های پرسنلی و بخشی نیز صرف کمک به تامین و تجهیز دستگاه های آن می شود.

وزیر علوم گفت: البته میزان تورم هزینه های آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور قابل مقایسه با تورم جامعه نیست؛ چرا که تورم جامعه بر اساس اقلام و خدمات خاص عمومی محاسبه می شود.

وی در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان دوره دکتری مبنی بر اجرای قانون ۲۰ درصدی سهمیه جذب استعدادهای درخشان در دانشگاه ها تاکید کرد: دانشجویان نخبه پس از فارغ التحصیلی می توانند در صورت برنده شدن در طرح شهید شهریاری بیناد ملی نخبگان، براساس رشته تحصیلی متقاضی جذب در وزارتین علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی باشند. پس از این درخواست نامه این متقاضیان به هفت دانشگاه معرفی می‌شود تا یکی از این دانشگاه‌ها خارج از فرآیند فرد متقاضی را جذب کند.

استقبال دانشگاه ها از جذب افراد و نخبه های جوان

 زلفی‌گل خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها معمولا از جذب افراد و نخبه‌های جوان استقبال می‌کنند، اما باید توجه داشت که پذیرش قبل از فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکتری امکانپذیر نیست.

وزیر علوم همچنین در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان دانشگاه پیام نور نسبت به نیمه‌کار گذاشتن برخی پروژه‌های عمرانی این دانشگاه از جمله واحد پیام نور در شهرستان اسلامشهر تصریح کرد: با توجه به این‌که دانشگاه پیام نور در دوره‌ای توسعه نامتوازنی داشته است در حال حاضر صدها هزار عضو هیات علمی و کارمند این دانشگاه به دلیل این‌که واحدهای دانشگاه دانشجو ندارند به دانشگاه‌های دیگر از جمله دانشگاه‌های فرهنگیان منتقل می‌شود؛ بنابراین توسعه واحدهای پیام نور جزو اولویت‌های ما نیست و ما حتی در برخی استان‌ها اعضای هیات علمی و پرسنل دانشگاه را منتقل کرده‌ایم.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به برنامه که در دست داریم قرار است دانشگاه پیام نور رشته‌هایی را داشته باشد که بتواند به صورت غیرحضوری و دورخوان به دانشجویان ارائه دهد.

زلفی‌گل تاکید کرد: اما ساختمان نیمه‌تمام دانشگاه پیام نور در اسلامشهر را تلاش می‌کنیم در صورت امکان به آموزشکده فنی تبدیل شود تا فارغ‌التحصیلان آن بتوانند وارد بازار کار شوند.

پیگیر افزایش ۱۰۰ درصدی شهریه دانشگاه پیام نور خواهم بود

وزیر علوم در پاسخ به انتقاد نسبت به افزایش ۱۰۰ درصدی شهریه دانشگاه پیام نور اظهار کرد: این موضوع را از طریق مسئولان دانشگاه پیگیر خواهم شد.

وی همچنین در پاسخ به نگرانی یکی از داوطلبان کنکور از استان‌های جنوبی در خصوص عدم امکان ترمیم معدل در چند مرحله گفت: این موضوع باید از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری شود تا در صورت امکان مصوبه‌ای تصویب شود تا داوطلبان چندین بار امکان ترمیم معدل را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا