دانشگاهی

اجرای همسان سازی حقوق اساتید مطابق با مصوبه قانون بودجه

وزیر علوم خبر داد؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتری تخصصی ایران، دکتر محمدعلی زلفی گل امروز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در محل سازمان سنجش در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و ششمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر در زمینه آخرین وضعیت همسان سازی حقوق اساتید گفت: همانگونه که در قانون بودجه تصویب شده است طبق آن عمل می شود. خوشبختانه در قانون بودجه به همین شکل تصویب شده است.

وی در پاسخ به این موضوع که نمایندگان مجلس تاکید کرده اند وزارت علوم باید قانون سنجش و پذیرش مصوب مجلس را برای کنکور اجرا کند، گفت: این موضوع باید از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری شود. طبق قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی تواند متناقض با مصوبات مجلس، مصوبه ای داشته باشد اما اگر مصوبه شورا، مکمل مصوبه مجلس باشد مشکلی نیست.

وزیر علوم، اضافه کرد: قوانینی که مجلس شورای اسلامی قبلا تصویب کرده است ملاک عمل است. اما اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مواردی که قانون وجود ندارد و مکمل باشد آن هم می تواند اجرا شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا دوباره بورسیه های خارج از کشور فعال می شود یا خیر، گفت: خوشبختانه آنقدر فارغ التحصیل دوره دکتری داریم که دیگر نیازی به ایجاد بورسیه نیست.

زلفی گل درباره تمهیدات وزارت علوم برای رونق رشته های علوم پایه گفت: رشته های علوم پایه و رشته های علوم انسانی در طی سالیان گذشته مورد کم مهری قرار گرفته و تقویت رشته های علوم پایه و علوم انسانی یک ضرورت است، به این دلیل که ما توزیع متوازن استعدادها را بین رشته های مختلف نداریم و به جای هدایت تحصیلی تقریبا شرایط به شکل هدایت تحمیلی رفته است.

وی افزود: افراد رشته ها را بر اساس بازار کار آینده تضمینی داشته باشد انتخاب می کنند نه بر اساس علاقه خودشان. برای اینکه رشته های علوم پایه و علوم انسانی تقویت شود نیاز به یک عزم فرابخشی دارد. باید نهادهای مختلف کمک کنند که این اتفاق بیافتد، به عنوان مثال یک راهکارش این است که دانشگاه فرهنگیان از بین فارغ التحصیلان علوم پایه و علوم انسانی دانشگاه ها پذیرش کنند و آنها امید داشته باشند ادامه تحصیل دهند.

وزیر علوم یادآور شد: راه دیگر آن تاسیس دوره های پیوسته کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم پایه است. اما تقویت علوم پایه نیاز به یک عزم فرابخشی و یک تصمیم حاکمیتی دارد.

وی در پاسخ به موضوع خروج نخبگان از کشور گفت: تنها راه اینکه بتوانیم تضمین کنیم که نخبگان از کشور نروند این است که برای آنها شغل ایجاد کنیم و در جایگاهی قرار بگیرند که احساس کنند اثربخش هستند.

زلفی گل درباره آمار خروج نخبگان از کشور گفت: اطلاع دقیقی از آمارهای این موضوع ندارم و اظهار نظری نمی کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا